EkoEksperymentarium, czyli ekoedukacja poprzez zabawę

ekoeksperymentarium

Edukacja ekologiczna, zmiany klimatyczne, less waste, zrównoważony rozwój, ratowanie planety – to hasła, które z roku na rok nie tracą na popularności. To dobrze, bo o tym, co dzieje się ze środowiskiem i jaki mamy na to wpływ, powinno być głośno. Jednak jak wytłumaczyć te skomplikowane pojęcia dzieciom, które żyją w takiej rzeczywistości? Jak sprawić, żeby merytoryczna wiedza o ekologii docierała do szkół?

Wiedzą to twórcy EkoEksperymentarium – programu o edukacji klimatycznej, z którego korzystają nauczyciele w tysiącach szkół i przedszkoli. Nowy rok szkolny to nowości w EkoEksperymentarium, ale też poszerzanie grona pedagogów, którzy chcą skutecznie uczyć o ekologii.

– Zadania zawierają ciekawe treści, podzielone tematycznie a zadania, pomimo zróżnicowania, łączą się w całość. Pracując z dziećmi o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych muszę przyznać, że przy odpowiednim wsparciu nauczyciela, gra jest świetnym rozwiązaniem w procesie nauczania tych dzieci. Wzbogacenie treści prostymi rysunkami jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, gdyż proste rysunki wbrew pozorom rozwijają wyobraźnię i pozwalają się skupić na przekazywanych informacjach. Gra jest intuicyjna i dostosowana do możliwości wszystkich dzieci – mówi Mariusz Wojciński, nauczyciel nagrodzony tytułem Global Teacher Award w 2021 roku.

EkoEksperymentarium to kompleksowy bezpłatny program, składający się z zabawnej gry online oraz całego pakietu pomocy dydaktycznych dla nauczycieli – scenariuszy lekcji, łamigłówek i materiałów do pracy z dziećmi zarówno w szkole, jak i w domu. Gra przygotowana przez ekspertów od edukacji podzielona jest na 5 pokoi zagadek (4 pomieszczenia w domu oraz wyprawa do lasu), a w każdym z nich gracze mają do wykonania kilka „eko misji”. Dzieciaki bawią się, jednocześnie chłonąc wiedzę o oszczędzaniu zasobów takich jak energia czy woda oraz segregacji odpadów.

– Stworzyłyśmy EkoEksperymentarium półtora roku temu, bo jako mamy chciałyśmy pokazać, że jesteśmy częścią ekosystemu, w którym ważne jest racjonalne gospodarowanie zasobami. Szybko okazało się, że grę pokochali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, którzy chętnie korzystają z niej podczas lekcji. Każdy rok szkolny to ponad 745 000 unikalnych użytkowników strony www.ekoeksperymentarium.pl, co świadczy o tym, że program był i jest potrzebny – mówi Małgosia Żmijska, współtwórczyni projektu.

EkoEksperymentarium wciąż się rozwija. W tym roku na uczniów będzie czekać niespodzianka. Na stronie programu nauczyciele znajdą specjalną „Eko Misję” do przeprowadzenia w klasie. Ten bezpłatny materiał pozwala nauczycielowi zamienić klasę w edukacyjny pokój zagadek, którego tematami przewodnimi są oszczędzanie wody oraz segregacja odpadów. Wszystkie materiały przygotowali eksperci z Tajnej Misji, a opracował je zespół Mamy Projekt. 

Działania online to nie jedyny element tej eko układanki. Twórcy programu poszli o krok dalej i przenieśli wirtualne mieszkanie do realnego świata. Podczas Gdynia Design Days swoją premierę miała wystawa EkoEksperymentarium, którą w ciągu dwóch miesięcy odwiedziło aż 4.500 osób. Od września wystawę będzie można oglądać w Galerii BWA Wrocław Główny, a w listopadzie poznają ją mieszkańcy Warszawy.