Klocki Lego ekologiczne, ale nie biodegradowalne

Do 2030 roku wszystkie klocki Lego będą ekologiczne i produkowane w sposób zrównoważony. Obecnie 2 proc. z 3600 elementów dostępnych na rynku powstaje z polietylenu pozyskiwanego z trzciny cukrowej. Pierwszym takim zestawem jest wiatrak, w którym kilka elementów – choinki – powstały z materiałów roślinnych. Te elementy choć ekologiczne, nie są jednak i raczej w przyszłości również nie będą, biodegradowalne.

Nowe materiały do produkcji ekologicznych klocków– bez odpadów i z recyklingu

Lego do 2030 r. chce produkować klocki tylko w sposób zrównoważony. Mają być równie trwałe i bezpieczne, jak dotychczasowe plastikowe. – Jest to śmiała ambicja. Wymaga stworzenia zupełnie nowych materiałów. Na potrzeby Lego materiał będzie produkowany w sposób odpowiedzialny, przy użyciu zasobów odnawialnych lub z recyklingu. Taki produkt powinien generować niewiele odpadów lub nie generować ich wcale i być w pełni przetwarzalny po zakończeniu okresu użytkowania. Jednocześnie produkt musi spełniać nasze standardy bezpieczeństwa, jakości i trwałości – czytamy na www.lego.com. 

Trzcinowe liście na ekologiczne klocki

W 2018 r. firma rozpoczęła wytwarzanie elementów z polietylenu produkowanego z trzciny cukrowej – powstało miękkie, trwałe i elastyczne tworzywo sztuczne. Najpierw z trzciny powstały elementy „botaniczne” – liście, krzewy i drzewa. Są one częścią już niejednego zestawu. Choć niewątpliwie jest to Lego ekologiczne, to jednak te klocki nie podlegają biodegradacji. – Chcemy, aby nasze produkty były trwałe i bezpieczne dla kolejnych pokoleń dzieci, plastik pochodzenia roślinnego nie ulega biodegradacji – czytamy w informacjach poświęconych zrównoważonym działaniom prowadzonym przez Lego.

Ponad 80 elementów Lego powstaje z polietylenu pozyskiwanego w sposób zrównoważony. Mimo, że stanowi to zaledwie 2 proc. z 3600 elementów dostępnych dla projektantów, to pierwszy ważny krok na drodze do stosowania zrównoważonych materiałów do 2030 roku. – Nadal eksperymentujemy z wieloma różnymi materiałami. Klocki przyszłości powstaną zarówno ze źródeł roślinnych, jak i pochodzących z recyklingu – czytamy na lego.com.

Rośnie sprzedaż

Od 2017 roku fabryki grupy Lego w 100 proc. zasilane są energią ze źródeł odnawialnych, głównie z farmy wiatrowej na morzu. W 2020 roku sprzedaż klocków wzrosła aż o 21 proc. Firma na ekologiczne projekty przeznaczyła już ok. 400 mln dolarów.