Ogródki ze smakiem – ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli

W programie edukacyjnym przedszkola z całej Polski mogły powalczyć o nagrodę główną – ogródek warzywny. Celem konkursu jest zaznajomienie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów. 

Do pierwszego etapu konkursu „Ogródki ze smakiem” zgłosiło się ponad 300 przedszkoli z całej Polski, na które w ciągu zaledwie 20 dni, od 6. do 25. kwietnia, oddano 81 tysięcy głosów. Komisja konkursowa nagrodziła te przedszkola, które wykazały się wyjątkowymi pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych. Są to: Przedszkole Publiczne nr 2 w Kątach Wrocławskich (woj. dolnośląskie); Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami” w Gdyni (woj. pomorskie); Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kubusia Puchatka w Głubczycach (woj. opolskie); Przedszkole Miejskie nr 112 w Łodzi (woj. łódzkie); Przedszkole Miejskie nr 14 im. Niezapominajki w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).

Ogródki ze smakiem – sprzyjają relacjom społecznym

Miejskie ogrodnictwo to przyszłość miast i planety w obliczu zmian klimatycznych. Edukację o nim najlepiej zacząć wśród najmłodszych. Dobroczynny wpływ ogródków na proekologiczne wychowanie dzieci potwierdzają liczne raporty i badania uniwersyteckie. Z publikacji brytyjskiej organizacji The Royal Horticultural Society wynika, że dzieci, które mają zajęcia w ogródkach szkolnych, lepiej rozwijają umiejętności społeczne. Dodatkowo ogrodnictwo ma wpływ na ich kondycję fizyczną, poziom koncentracji, zdrowie i psychiczne samopoczucie. Ogródki poszerzają też wiedzę naukową dzieci i rozumienie procesów zachodzących w przyrodzie. Do tego rozwijają poczucie troski, odpowiedzialności i wpływają na wybór zdrowego jedzenia. Badania pokazują, że dzieci mające bezpośredni kontakt z naturą, zaangażowane w pielęgnowanie roślin podejmują zdrowsze wybory żywieniowe. Na przykład obserwując proces wzrostu rośliny od samego nasionka, chętniej sięgają w domu po owoce i warzywa jako smaczne i zdrowe przekąski. 

– Mam nadzieję, że projekt Ogródki ze smakiem przyczyni się do rozpropagowania wśród najmłodszych i ich rodzin dobrych nawyków w zakresie gospodarowania darami natury. Podniesie także poziom wiedzy na temat zrównoważonej, przyjaznej środowisku produkcji żywności. Rozwijanie w przedszkolu umiejętności ogrodniczych w czasach, gdy wiele dzieci nie ma takiej możliwości we własnym domu, ma szczególną wartość. Może zaowocować w przyszłości zaangażowaniem praktycznym w działania w zakresie ochrony przyrody, rekultywacji terenów zdegradowanych oraz produkcji żywności – powiedział prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego – CZRB w Powsinie. 

Inicjatorem akcji jest Electrolux. Honorowym patronem konkursu został PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Jak wziąć udział w konkursie