Czysta Odra – wielkie sprzątanie – 120 ton odpadów

Ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zebrało ponad 120 ton odpadów. To wszystko w pierwszej edycji międzynarodowej Akcji Czysta Odra. To największa tego typu inicjatywa ekologiczna w całym Dorzeczu Odry.

Od 29 kwietnia do 8 maja wolontariusze i wolontariuszki sprzątali Odrę na całej jej 854-kilometrowej długości. Od źródeł w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. Podczas ogólnopolskiej kampanii #mniejplastiku Credit Agricole i EFL, wspólnie z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, organizują Akcję Czysta Odra. 

– Ponad 80 proc. plastiku zanieczyszczającego wody Bałtyku pochodzi z lądu. Śmieci spływają do morza rzekami nawet z bardzo odległych regionów. Można powiedzieć, że wszyscy przyczyniamy się do narastania tego problemu – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.

– Dlatego potrzebujemy zmiany świadomości i nawyków społeczeństwa. A im więcej osób zaangażuje się w takie aktywne działania jak sprzątanie rzeki, tym łatwiej będzie tej zmiany dokonać.

Nie tylko Wisła potrzebuje pomocy

Dlatego Credit Agricole i EFL, wspólnie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, od stycznia organizują Wiślaną Odyseję. Jest to ekologiczny marsz wzdłuż nurtu Królowej Polskich Rzek, połączony ze sprzątaniem jej brzegów. A teraz zachęcają do udziału w kolejnym wydarzeniu: Akcji Czysta Odra. W ciągu 10 dni: od 29 kwietnia do 8 maja wolontariusze i wolontariuszki posprzątają Odrę na całej jej 854-kilometrowej długości. Od źródeł w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. Lokalne akcje sprzątania odbywać się będą również na niektórych z dopływów Odry, np.: Nysie Kłodzkiej, Bobrze, Nysie Łużyckiej, czy Warcie.

– Każdy może dołączyć i pomoc nam walczyć z nadmiarem plastikowych odpadów w środowisku. Zapraszamy do grupowego udziału całe rodziny i przyjaciół – zachęca Przemysław Przybylski.

Akcja dla każdego

Chętni do udziału w Akcji Czysta Odra mogą dołączać do akcji organizowanych przez lokalne sztaby w niemal wszystkich nadodrzańskich miejscowościach. Szczegółowych informacji o miejscach i terminach lokalnych inicjatyw udzielają regionalni koordynatorzy akcji:

  • Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki dzielą – Odra łączy” – regionalny organizator akcji na odcinku od Bohumina (Czechy) do Opola. Anna Piróg: stowarzyszenie.plywadla@gmail.com, tel. 512 283 870.
  • Stowarzyszenie EKO-UNIA – regionalny organizator akcji na odcinku od Opola do Nowej Soli. Anna Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com tel. 511 032 036. 
  • Krosno Odrzańskie KPWK – regionalny organizator akcji na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Wojtek Kliszewski w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl tel. 661 068 040.
  • Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina – regionalny organizator akcji od Słubic do Świnoujścia. Krzysztof Sowa, stowarzyszenie.wywrotka@gmail.com, tel. 725 559 666.

Akcji Czysta Odra patronują marszałkowie województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nadodrzańskich miast i gmin.