13 mld zł na Baltica 1

LĄDOWA ENERGETYKA WIATROWA

PGE Baltica – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – szacuje, że nakłady inwestycyjne na Farmę Wiatrową Baltica 1 wyniosą ponad 13 mld zł. Spółka zakłada wstępnie, że projekt ten weźmie udział w aukcji w 2025 r. Bierze też pod uwagę jego realizację z partnerem.

– Szacunki były robione pewien czas temu i napaść Rosji na Ukrainę to zaburzyła. Natomiast można powiedzieć, że jest to poziom ponad 13 mld zł. W zależności, jak będzie wyglądał proces stabilizacji rynku i łańcucha dostaw, tak kwota nakładów będzie się kształtowała – powiedział Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica w rozmowie z ISBnews.tv podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.

Spółka rozpocznie niedługo pomiary wietrzności na tym obszarze.

Równolegle toczą się prace związane z częścią formalno-prawną, czyli pozyskaniem decyzji środowiskowej. Wstępnie planujemy w 2025 r. wystąpić w aukcji – powiedział prezes.

Dodał, że myślą również o partnerze, który mógłby z podjąć współpracę. Prezes wyjaśnił, że nie są jeszcze prowadzone rozmowy w tej sprawie, ale spółka dostrzega, że rynek jest zainteresowany.

Baltica 2 i 3

Jednocześnie w zaawansowanym procesie realizacji są projekty morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3. Ogłoszono przetarg na wykonawcę części lądowej. Spółka przymierza się do planowania dalszych kroków. W drugiej połowie 2026 r. prawdopodobnie będzie pierwsze wyprowadzenie mocy z tych farm.

PGE Baltica podała dziś, że przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma Eeolos Floating LiDAR Solutions. Kampania pomiarowa rozpocznie się w II połowie maja 2022 roku. Potrwa około dwóch lat.

Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc., a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc.

ISBnews.tv