Karton będzie coraz droższy

Nawet o ponad 50 proc. mogą w tym roku wzrosnąć w Polsce ceny opakowań kartonowych. Wpłynie to także na wzrost cen np. leków czy artykułów spożywczych. Nikt nie jest w stanie przewidzieć o ile karton będzie droższy w perspektywie najbliższych 3-4 miesięcy – wynika z prognoz firmy Akomex.

Według szacunków europejski rynek opakowań kartonowych jest wart ponad 10,5 mld USD. Polskie firmy z tego sektora gospodarki należą do najprężniej rozwijających się na Starym Kontynencie dostarczając swoje produkty do wielu krajów. Wartość polskiego rynku opakowań kartonowych szacowana jest na ponad 800 mln USD. Jedno wiadomo na pewno – karton będzie coraz droższy.

Prognozowane podwyżki to przede wszystkim efekt wzrostu cen surowców, w szczególności kartonu i papieru. Także kosztów materiałów eksploatacyjnych, w tym opłat za prąd i gaz, ograniczeń transportowych, w szczególności w transporcie morskim i drogowym. Na podwyżki niewątpliwie wpływ będzie miała także wojna w Ukrainie. Dla niektórych producentów surowców oznacza ona przerwanie łańcucha dostaw ich surowców, kolejne zachwianie cen gazu i energii. 

Podrożeją leki i jedzenie

Obserwowane podwyżki w sektorze będą miały także wpływ na wyższe ceny leków czy artykułów spożywczych, do których używa się opakowań kartonowych. Zarząd Akomexu przewiduje dalszy wzrost cen opakowań w perspektywie najbliższych miesięcy, to efekt zapowiadanych kolejnych podwyżek głównego surowca, czyli kartonu. Warto także wspomnieć o problemach z realizacją dostaw – producenci kartonu, abstrahując od nieustannych podwyżek cen, nie są w stanie zapewnić terminowej i całościowej realizacji zamówionych wolumenów. 

– Główny surowiec używany przez nas w czasie produkcji, czyli karton podrożał w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ponad 50 proc. Niektóre jego rodzaje ponad 100 proc. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się ustabilizować. Niestety także wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję negatywnie wpływają na cały sektor. Co więcej zakłady papiernicze już teraz zapowiadają kolejne podwyżki. To niesie za sobą problemy w ofertowaniu i wycenie naszych wyrobów nawet w perspektywie kwartalnej, nie mówiąc już o półroczu czy roku. Możliwe, że z tego powodu będziemy podpisywać umowy krótkoterminowe z naszymi klientami. Ponieważ w obecnej sytuacji, gdy ceny rosną z dnia na dzień ciężko dokonywać nawet wycen w perspektywie miesiąca.

Wszystkie te czynniki zapewne wpłyną na wzrost cen opakowań kartonowych nawet ponad 50 proc. To może przełożyć się na ceny np. leków czy artykułów spożywczych. Akomex nie ma obecnie większych problemów z realizacją dostaw. Nie sprzedajemy bezpośrednio naszych produktów do Ukrainy czy Rosji – komentuje Grzegorz Łajca, Prezes Grupy Akomex.

Surowiec podrożał o 100 proc. – karton będzie droższy

W sektorze opakowań kartonowych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił gwałtowny wzrost kosztów surowca (nawet o 100 proc.) oraz wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Palety używane w transporcie zdrożały o 170 proc., folia do pakowania o 60 proc., lakiery i farby używane w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20 proc., a same pudła tekturowe używane w transporcie o 40 proc. Oczywiście trudno też nie zauważyć wzrostu ogólnopolskich opłat za energię, gaz czy makulaturę.

Dodatkowo doszły też zmiany w innych sektorach gospodarki, które mają ogromny wpływ na większy popyt na rynku opakowań kartonowych. Zdecydowanie wzrosły wolumeny zakupów przez internet między innymi wskutek pandemii. Nastąpiło także ogromne zapotrzebowanie na opakowania do żywności w okresie ożywienia gospodarczego, kiedy zaczęto znosić obostrzenia wprowadzone wcześniej z powodu zachorowań na Covid. Dodatkowo w Chinach obserwowaliśmy ogromny wewnętrzny popyt na papier. Papiernie w USA wstrzymały produkcję surowca. To znacząco podniosło marżę więc europejscy producenci papieru wolą sprzedawać swoje wyroby klientom ze Stanów Zjednoczonych.