500 ton uratowanych mebli przez ReStore

Od początku 2020 roku do dziś dzięki działaniom ReStore zawróconych zostało z drogi na wysypisko aż 500 ton odpadów. Działający w Warszawie sklep charytatywny daje drugie życie przede wszystkim przedmiotom wyposażenia wnętrz.

ReStore to więcej niż sklep charytatywny z wyposażeniem wnętrz. To przede wszystkim filozofia życiowa, oparta na dzieleniu się dobrami materialnymi i szanowaniu zasobów

ReStore – dla ludzi i planety

ReStore poprzez działalność polegającą na sprzedaży towarów z drugiej ręki, zmniejsza liczbę przedmiotów, które trafiłyby do utylizacji. W ten sposób obniża poziom wytwarzanych odpadów. Dzięki temu oferowane w sklepie produkty są osiągalne dla osób ze skromniejszym budżetem, których normalnie nie byłoby na nie stać. Zyski ze sprzedaży wspierają cele statutowe Fundacji Habitat for Humanity Poland. Fundacja od początku swej działalności pomogła już ponad 4500 osobom z problemami mieszkaniowymi. 31 stycznia 2022 roku uratowane przez ReStore przedmioty i materiały osiągnęła imponującą wartość 500 ton.

– Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak ogromna to jest ilość. A mamy się czym pochwalić. To ponad 25 proc. odpadów wielkogabarytowych, które generuje Warszawa rocznie. Przeliczając na krzesła byłoby to 50 000 krzeseł, czyli siadłoby z wrażenia 50 000 ludzi, a gdyby ustawić te materiały jeden na drugim to zajęłyby przestrzeń 20 piętrowego bloku – podkreśla Maciej Kosiorek menadżer sklepu Restore Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Ponad 1000 sklepów na świecie, tylko 1 w Polsce

Marka ReStore jest szeroko rozpoznawalna. Pierwszy sklep otwarto w 1991 r. w Winnipeg w Kanadzie. Od tego czasu na całym świecie, głównie w USA i Kanadzie, funkcjonuje ponad 1000 podobnych sklepów. W tym tylko jeden w Europie kontynentalnej, funkcjonujący na warszawskim Targówku przy ul. Łojewskiej 12.

– Staramy się nie tylko sprzedawać, dzielić się, wspierać, ale również propagować nasze podejście. W obliczu bezustannie zalewających planetę śmieci tak powinien myśleć każdy z nas. Ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego, czyli ekonomii cyrkularnej trzeba świadomie realizować w dzisiejszych czasach praktycznie na co dzień – przekonuje Maria Malinowska – Sikora z Habitat for Humanity Poland.

W jednej tylko przestrzeni znajdują się: sklep charytatywny, warsztatownia, gdzie organizowane są dostępne dla wszystkich warsztaty. M.in. renowacji mebli oraz przestronna sala, w której odbywają się szkolenia kształtujące postawy pro-ekologiczne oraz pro-społeczne.

Budowlanka, meble i wyposażenie domu

Asortyment sklepu stanowią artykuły budowalne, meble oraz wyposażenie domowe (lampy, drobiazgi, sztućce, ceramika, zastawy, książki). Przekazane zostały zarówno przez osoby indywidualne, jak i firmy. 

– W dobie pandemii firmy często zmniejszają powierzchnie biurowe organizując pracę rotacyjną. Bardzo chętnie przyjmujemy do ReStore niepotrzebne już sprzęty w dobrym stanie – opowiada Maria Malinowska-Sikora. I dodaje: – Dużo mówimy obecnie o realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Pamiętajmy, że wspieranie naszej działalności to realizacja celu pierwszego (walka z ubóstwem). Także dwunastego (odpowiedzialna konsumpcja i produkcja) oraz jedenastego (zrównoważone miasta i społeczności).

ReStore to miejsce, w którym kupowanie oraz przynoszenie darowizn to pomaganie oraz dbałość o środowisko. W wersji online ReStore można obejrzeć i zarezerwować wybrane przedmioty, będące częścią oferty sklepu stacjonarnego.