ReStore – sklep kończy rok i uruchamia nowe projekty

ReStore

Charytatywny sklep ReStore prowadzony przez fundację Habitat for Humanity Poland obchodzi pierwsze urodziny. O działalności sklepu, planach na przyszłość i nowych inicjatywach mówi portalowi ecoekonomia.pl Maria Malinowska-Sikora – dyrektor Rozwoju ReStore, Habitat for Humanity Poland

Sklep był przygotowany do otwarcia dokładnie w momencie wybuchu pandemii. Otwarcie miało być huczne, ale niestety trzeba było wszystko odwołać. Szybko wdrożyliśmy rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, zostały przeorganizowane procedury i sposoby funkcjonowania sklepu. W maju 2020 roku sklep otworzył swoje drzwi dla klientów. Od tego momentu nie było ani jednego dnia przerwy w jego funkcjonowaniu.

Maria Malinowska-Sikora – dyrektor Rozwoju ReStore, Habitat for Humanity Poland

Restore – to więcej niż sklep

ReStore to projekt wielowymiarowy, składający się z trzech sfer. Pierwszą i najważniejszą jest ReStore Sklep – salon charytatywny z meblami, artykułami wyposażenia wnętrz, materiałami wykończeniowymi i innymi przedmiotami ładnymi i funkcjonalnymi, sprzedawanymi w bardzo przystępnych cenach. 

Drugim projektem, który ruszy pełną parą wraz z końcem pandemii, jest ReStore Lab, czyli warsztat stolarski. Można będzie dokonywać napraw i rewitalizacji zużytych mebli czy uszkodzonych sprzętów domowych. 

Już na jesieni, przeprowadziliśmy kilka warsztatów renowacji mebli w naszej strefie Lab w ramach pilotażu. Ze względu na wprowadzone obostrzenia nie byliśmy jeszcze w stanie prowadzić regularnych warsztatów i edukacyjnych zajęć na terenie ReStore. Szykujemy się już do rozpoczęcia działań na serio. Marzy mi się, żeby to miejsce stało się centrum aktywizacji lokalnej społeczności. Zapraszamy do współpracy wolontariuszy ze społeczności lokalnych – zapowiada Malinowska-Sikora.  

ReStore

Edukacja dla najmłodszych

Trzecim z realizowanych programów jest ReStore Edu – program edukacyjny, wychodzący poza przestrzeń ReStore’a i pozwalający dotrzeć z wiedzą o zrównoważonym rozwoju, świadomej konsumpcji i ekonomii cyrkularnej do szkół, przedszkoli. Także środowisk zorganizowanych: firm, uczelni wyższych, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Domów Kultury. Program ma kształtować właściwą świadomość ekologiczną.

W zimie 2021 roku rozpoczęliśmy działania edukacyjne m.in. podczas zajęć Zimy w Mieście prowadzonych dla dzieci ze szkół podstawowych. Dotarliśmy do ponad 1000 uczniów oraz ponad 500 dzieci w przedszkolach w rejonie Warszawy.  W styczniu 2021 roku powstała edukacyjna bajka o ReStore pod tytułem „Kanapa Kazika, czyli bajka o odpowiedzialnej konsumpcji”. Jest to opowieść o pomaganiu przez dawanie, dzieleniu się dobrami, szanowaniu zasobów.

Na całym świecie marka ReStore jest szeroko rozpoznawalna. Pierwszy sklep Habitat for Humanity z tym szyldem otwarto w 1991 r. w Winnipeg w Kanadzie. Od tego czasu organizacje Habitat for Humanity prowadzą na całym świecie, głównie w USA i Kanadzie, ponad 1000 sklepów charytatywnych pod wspólną marką. Sklepy służą realizacji i promocji misji Fundacji Habitat for Humanity. Do dziś zebrały łącznie ponad 100 milionów dolarów na budowę i remonty domów dla potrzebujących wsparcia rodzin. Aż trudno uwierzyć, że dopiero rok temu Polacy doczekali się swojego ReStore’a. Warto też wspomnieć, że polski ReStore jest pierwszym tego typu sklepem w Europie kontynentalnej.