Choszczno II – największa farma fotowoltaiczna Taurona gotowa

Choszczno II

Tauron  zakończył budowę kolejnej elektrowni słonecznej w gminie Choszczno, w województwie zachodniopomorskim. Instalacja  Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych. To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w grupie. 

– Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznacza nasze kierunki strategicznew obszarze transformacji miksu energetycznego – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.  – Aktualnie dysponujemy trzema farmami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW, a w najbliższym czasie rozpoczniemy budowę kolejnej farmy, tym razem na Śląsku – dodaje Artur Michałowski.

Elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. To druga tego typu instalacja w tym miejscu. W lutym zeszłego roku Tauron oddał bowiem do użytku elektrownię Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.

Za realizację  farmy fotowoltaicznej Choszczno II odpowiedzialna jest spółka Tauron Zielona Energia, rozwijająca w Grupie odnawialne źródła energii. Spółka odpowiada za dewelopment, akwizycje oraz nadzór inwestycyjny projektów farm fotowoltaicznych. Dodatkowo odpowiada za rozwijanie lądowych farm wiatrowych. Najnowsza inwestycja składa się z ponad 17 tys. modułów i ma powierzchnię 13 ha. Wyprodukowana w tym miejscu energia zaspokoi potrzeby około 3,5 tys. klientów. Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji pod nazwą Stradzewo 7-14, każda o mocy 1 MW. Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 roku, zaś budżet projektu wyniósł 20,8 mln zł.

W trakcie budowy farmy ułożono ponad 100 km kabli, w tym około  80 km kabli prądu stałego, łączącego inwertery z panelami, około 4,5 km kabli prądu zmiennego, łączącego stacje transformatorowe z inwerterami, a także około 20 km kabli średniego napięcia, pozwalających wyprowadzić wyprodukowaną energię z instalacji do sieci. Dodatkowo do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto około 250 ton materiału. – Po zakończeniu  prac oraz uzyskaniu niezbędnych zgód i certyfikatów, farmę będzie eksploatowała spółka TAURON Ekoenergia – wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes spółki TAURON Zielona Energia.

Słoneczne megawaty

Pod koniec 2020 roku Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy TAURON – TAURON PV. Program ten zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW.

W lutym 2021 roku firma uruchomił z kolei farmę fotowoltaiczną Choszczno I.  Farma ta o mocy 6 MW zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Na tę farmę składa się  ponad 16 tysięcy modułów fotowoltaicznych.

Od niemal trzech lat Tauron realizuje cele Zielonego Zwrotu Taurona, który zakłada znaczące inwestycje w obszarze OZE. Do 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.