Kładka dla rowerzystów i pieszych, ławki i inne elementy małej architektury to tylko niektóre z możliwych zastosowań dla wycofywanych z eksploatacji śmigieł z elektrowni wiatrowych.
A problem jest duży. Szacuje się, że w Europie do 2023 około 14 000 śmigieł będzie wymagało demontażu w związku z zakończeniem ich eksploatacji. Oznacza to, że w najbliższych latach do utylizacji zostanie przekazanych około 60 000 ton kompozytu. Do tej pory były.one mielone i spalane. Jednak obecnie coraz więcej firm szuka metod na ich ponowne zagospodarowanie.
Mała architektura na osiedlach i w parkach
Jednym z większych zastosowań mebli wykonanych z takich materiałów będzie inwestycja dewelopera Yareal. Firma wspólnie z konsorcjum spółek sektora energetyki wiatrowej i recyklingu.planuje wyposażanie inwestycji.mieszkaniowych w elementy wykonane z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych. Pierwsze takie konstrukcje z łopat pojawią się już przy biurze sprzedaży nowej inwestycji Yareal. W planach firmy jest skorzystanie z tego typu produktów w przestrzeniach wspólnych osiedla.
– Na terenie inwestycji planujemy z kolei wprowadzić małą architekturę wykonaną z elementów śmigieł, jednak już w dużo szerszym zakresie. Mogą to być nie tylko kompozytowe meble czy donice, ale również plenerowe stacje do przewijania i karmienia niemowląt, a nawet znacznie większe konstrukcje, jak np. zadaszenia parkingów rowerowych. Zamiast kupować wyposażenie.wykonane z nowych surowców, wykorzystamy już istniejące, niezwykle trwałe i wytrzymałe materiały, które przestały być potrzebne w ich pierwotnym zastosowaniu. Wspólnie z ekspertami od recyklingu projektujemy właśnie wyposażenie oraz zagospodarowanie przestrzeni wspólnych rozległego patio osiedla, a także przylegającego.do inwestycji ogólnodostępnego parku, który będziemy rozbudowywać w ramach realizacji kolejnych etapów. Już teraz rozważamy zastosowanie podobnych rozwiązań w kolejnych inwestycjach mieszkaniowych i biurowych – wyjaśnia Jacek Zengteler, dyrektor generalny Yareal.
Recycling z elektrowni wiatrowych – kładka już działa
To pierwszy w Polsce tak duży projekt zakładający szerokie zastosowanie łopat z recyklingu w nowo powstającej inwestycji mieszkaniowej. Decyzja Yareal o pilotażowym wykorzystaniu elementów śmigieł w budownictwie to kontynuacja strategii promowania rozwiązań bazujących na wykorzystaniu surowców pochodzących z odzysku. Partnerami Yareal w tym zakresie są GP Renewebles Group oraz P.W. ANMET – firma wyspecjalizowana w recyklingu wiatraków.
Ich pierwszym wspólnym przedsięwzięciem jest wybudowana kilka tygodni temu pierwsza w Polsce kładka dla rowerzystów i pieszych w Szprotawie. Wykonana jest ona zgodnie z ideą upcyklingu łopat wiatraków. Zagospodarowanie zużytych elementów elektrowni wiatrowych staje się coraz większym wyzwaniem w skali globalnej. Tymczasem wycofane z użytku śmigła mogą w architekturze krajobrazu współtworzyć i zdobić przestrzenie miejskie nawet przez kilkadziesiąt lat. Meble, ławki, bloki geotechniczne, a nawet niewielkie mosty, które powstały na skutek recyclingu, są w co najmniej 90 proc. skonstruowane z odpowiednio pociętych i przetworzonych łopat pochodzących z odzysku.
– To masywne konstrukcje, które – choć prezentują się lekko i nowocześnie – bardzo trudno zniszczyć, a nawet uszkodzić. Zaprojektowane.do przestrzeni miejskiej będą odporne na zmienne warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu. Elementy ponownie wykorzystanego kompozytu mogą.zostać.oznaczone informacją, z jakiej farmy wiatrowej pochodzą. Dodatkowo możemy się dowiedzieć ile zielonej energii wytworzyło śmigło w swoim ‘pierwszym życiu’. Pozwoli to zaaranżować np. skwer czy ogród w niepowtarzalnym stylu, a jednocześnie urealnić ideę ‘drugiego życia’ wiatraka, który przez kolejne dziesięciolecia będzie służył np. jako rekreacyjna leżanka, stół, czy wiata chroniąca rowery przed opadami – mówi Jakub Kosiński, Chief Marketing Officer GP Renewables.