Lidl wprowadza własne oznaczenia recyklingowe

oznaczenia recyclingowe

Sieć Lidl to kolejny detalista, który wprowadza w Polsce własne oznaczenia recyklingowe. Znajdą się one na 400 produktach marki własnej.

Lidl Polska wraz z Fundacją WWF Polska wspólnie edukują na temat recyklingu oraz ponownego wykorzystania opakowań. Segregowanie odpadów – szczególnie gdy nie wiemy, do którego pojemnika wrzucić opakowanie po produkcie – może sprawić pewne trudności. W tym celu Lidl zamieszcza na opakowaniach specjalne oznaczenia recyklingowe, które pomagają w łatwym oraz efektywnym segregowaniu odpadów. Obecnie już ponad 400 produktów posiada nowe piktogramy dotyczące recyklingu. 

Poprawna segregacja=ponowne wykorzystanie surowca

Recykling odpadów zaczyna się już w naszych domach. Poprawnie przeprowadzona segregacja pozwala na uzyskanie najbardziej pełnowartościowego surowca i jego ponowne wykorzystanie. Jednak, by efektywnie rozdzielać odpady, powinniśmy najpierw wrzucić je do odpowiedniego pojemnika do segregacji. Źle wrzucony produkt po prostu nie zostanie poddany recyklingowi. 

Aby ułatwić klientom segregowanie odpadów, Lidl zamieszcza specjalne oznaczenia na opakowaniach produktów marek własnych. Wystarczy spojrzeć na ikonę, a segregowanie stanie się proste – znajdziemy krótką instrukcję podpowiadającą, do którego pojemnika mamy wrzucić opakowanie. Obecnie w sklepach Lidl znajdziemy już ponad 400 produktów z nowymi piktogramami, a ich liczba ma dalej sukcesywnie się zwiększać.Instrukcje zamieszczone są m.in. na artykułach marki Pilos, Pikok, Rzeźnik, Vemondo, Cien, Floralys, Saguaro oraz Grill&Fun. Dzięki nowym etykietom dowiemy się, jak należy rozdzielić opakowanie, aby segregacja odbyła się naprawdę skutecznie. Znajdziemy również informację, do jakiego kontenera powinniśmy wrzucić pojedyncze części opakowania takie jak np. etykieta (papier) czy zakrętka (plastik). 

Każdy ma swoje

Lidl jest kolejną siecią wprowadzającą tego typu oznaczania na produktach marek własnych. W ubiegłym roku tego typu oznaczenia wprowadzały m.in. Żabka i Biedronka. Natomiast Carrefour Polska zdecydował się przeprowadzić pilotaż systemu oznakowania przygotowanego przez Koalicję 5 Frakcji. Warto pamiętać, że udział marek własnych w całkowitej sprzedaży produktów FMCG zbliża się do poziomu 20 proc.

Podczas niedawnej konferencji prasowej dotyczącej systemu kaucyjnego, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zapowiedział prace nad jednolitym systemem piktogramów dla wszystkich producentów.