„Raz, dwa, trzy… o planetę zadbaj Ty!” – eko-bajki pracowników Aliora

o planetę zadbaj Ty

„Raz, dwa, trzy… o planetę zadbaj Ty!” – to zbiór opowiadań o tematyce ekologicznej autorstwa pracowników banku. Bajki mają zainspirować dzieci, jak od najmłodszych lat, poprzez zabawę, uczyć się dobrych nawyków i dbania o środowisko.

Wydany właśnie zbiór opowiadań jest najnowszą inicjatywą Alior Banku związaną z poszanowaniem dla klimatu, zielonych wartości oraz zasad zrównoważonego rozwoju. Dbałość o nie wpisano w zaktualizowaną strategię rozwoju banku. W jej ramach organizacja podejmuje szereg inicjatyw, które mają promować wśród społeczeństwa przyjazne dla środowiska postawy.

Badania pokazują, że aż 99 proc. przedszkolaków wie, jak troszczyć się o środowisko, a 95 proc. potrafi wskazać działania, które mu szkodzą. Prawie co dziesiąty ma jednak na ten temat wiedzę wyłącznie teoretyczną, której nie potrafi połączyć z praktycznymi działaniami. Dlatego, tak ważne jest, aby już od wczesnych lat na konkretnych przykładach uczyć dzieci eko-nawyków. 

Amelka – uratowana butelka

Chcąc wspierać rodziców w tym wyzwaniu Alior Bank zainicjował wśród swoich pracowników konkurs, którego celem było przygotowanie opowiadań o tematyce związanej z ochroną środowiska. Spośród przesłanych prac wyłoniono te najlepsze, a następnie wydano je w formie książeczki.

– Niedawno zostałem ojcem. Napisanie bajki, w której moja córka Marcelina będzie główną bohaterką, kiełkowała we mnie od momentu pojawienia się informacji o konkursie. W końcu myśl dojrzała do tego stopnia, że zdecydowałem się podjąć rękawicę. Cały czas pamiętałem, że robię to dla kogoś najbliższego. Finałem była bajka, która zyskała najwyższe uznanie komisji konkursowej. Sam werdykt i fakt wydania książki jest dla mnie czymś niesamowitym. Najwięcej szczęścia daje jednak poczucie, że udało się tą krótką opowieść sfinalizować i że będzie to wspaniały upominek dla córki, gdy już będzie mogła ją sama przeczytać – mówi Mateusz Nowak, Lider Sekcji Obsługi Klienta w Alior Banku i autor zwycięskiej eko-bajki „Amelka – uratowana butelka”.

Gdy szumią drzewa

Wyzwania klimatyczne, z jakimi w ostatnich latach mierzy się cały świat, sprawiają, że każdy z nas powinien czuć indywidualną i zbiorową odpowiedzialność za środowisko naturalne. Istotną rolę w rozwijaniu świadomości ekologicznej odgrywają dziś przede wszystkim działania edukacyjne, które pozwalają kształtować u dzieci wrażliwość wobec przyrody i najbliższego otoczenia. Alior Bank jako organizacja odpowiedzialna społecznie, chce podejmować jeszcze więcej inicjatyw, które będą odpowiadać na ten problem.

 Promowanie dobrych nawyków, by zadbać o ekologię ma kluczowy wpływ na życie każdego z nas – teraz, jutro, ale i w przyszłości, gdzie może będziemy już tylko wspomnieniem. Dzięki dobrym eko-nawykom możemy sprawić, że każde pokolenie będzie znało smak świeżego powietrza. Nie chciałabym żyć w czasach, gdzie byłby to rarytas. Jeśli będziemy dbali o świadomość ekologiczną od najmłodszych lat naszych dzieci i wnuków, podarujemy im coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze – silną, dziką i zdrową planetę  mówi Marta Melerowicz, Starszy Bankier Klienta w Alior Banku, autorka wyróżnionej eko-bajki „Gdy szumią drzewa”.

Bajka o plastikowym królestwie

Opowiadania dotykają różnych zagadnień dotyczących ekologii – opowiadanie pt. „Bajka o plastikowym królestwie” porusza temat nieprawidłowej utylizacji plastiku i braku recyklingu oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie. Główni bohaterowie wprowadzili ekologiczne zmiany, które odmieniły oblicze królestwa na nowo nazwanego „Ekokrólestwem”. Z kolei bajkę ,,Drzewo” można interpretować jako wyznanie rośliny, która służy.człowiekowi i zwierzętom – dostarcza tlen, schronienie w upalny dzień, ale też kryjówkę podczas.zabawy w chowanego i liście do szkolnego zielnika. „Bajka o kranie, który umiał mówić” to z kolei zwrócenie uwagi na problem marnowania wody. Jej głównym bohaterem jest Gustaw, który od czasu przeprowadzenia rozmowy z kranem, broni każdej kropelki wody przed trafieniem do kanalizacji. Wydanie zawiera łącznie siedem bajek z morałem. 

Zaskakująco dużo zgłoszeń

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony liczbą bajek zgłoszonych do konkursu. Spodobał mi się także pomysł, zawarcia w książce kilku zdań o autorach oraz grafik z ich wizerunkiem. To świetna pamiątka dla nas – uczestników zabawy. Największym jednak walorem wydania, jest w mojej ocenie różnorodność zawartych w nim opowieści. Każda historia została napisana w innym stylu i dotyka różnych ekologicznych problemów. Pomimo odmiennych form pisania o ekologii, wszystkie bajki prowadzą do szczęśliwego zakończenia. Głęboko wierzę, że to szczęśliwe zakończenie, zwieńczy także nasz wspólny wysiłek w trosce o planetę – mówi Piotr Morka, Starszy Specjalista ds. Audytu w Alior Banku, autor wyróżnionej eko-bajki pt. „Bajka o kranie, który umiał mówić”.

EkoChallenge i inne inicjatywy

Opowiadania „Raz, dwa, trzy… o planetę zadbaj Ty” trafią do świetlic środowiskowych, wybranych szkół i przedszkoli oraz poradni zdrowia dla dzieci. Książki będą dostępne dla klientów również w oddziałach Alior Banku.

To nie jedyne działanie Alior Banku na rzecz środowiska. W ostatnim czasie nieco ponad 600 pracowników banku zaangażowało się w projekt Eco Challenge, który miał spełnić rolę.zespołowej integracji, kształtowania świadomości ekologicznej oraz promowania ochrony przyrody. Finalnie, pracownicy wspólnie posadzili 10 560 drzew i krzewów. Zebrali ponad 250 worków śmieci, przekazali schroniskom 225 kg karmy dla zwierząt. W ramach rywalizacji pokonali prawie 11 500 km.

Zbiór opowiadań dostępny jest do pobrania pod poniższym TUTAJ