Elektryczne Solarisy zadebiutują w Rybniku

Elektryczne Solarisy

16 elektrycznych autobusów wyprodukowanych przez Solarisa trafi na ulice Rybnika już wiosną 2022 roku. Jest to pierwsze zamówienie na pojazdy elektryczne.realizowane dla tego miasta przez producenta z Bolechowa. 

Już wkrótce na ulice Rybnika wyjedzie jedenaście niskopodłogowych autobusów Urbino 12 electric i pięć przegubowych Urbino 18 electric. Solaris – zgodnie z zapisami umowy – dostarczy elektryczne autobusy do końca marca 2022. 

Solaris Urbino electric to pojazdy całkowicie bezemisyjne w miejscu użytkowania, gwarantujące niskie koszty eksploatacji. Generują niską emisję hałasu i drgań, a ich operacyjność (w zależności od konfiguracji baterii i infrastruktury) sięga nawet.24 godzin na dobę. Wszystko to sprawia, że doskonale sprawdzają się w centrach miast, szczególnie tych, które borykają się z problemami niskiej jakości powietrza. 

Elektryczne Solarisy ładowane złączami typu pług-in

Pojazdy, które trafią do Rybnika, zasilą baterie typu High Energy. Ich łączna pojemności to ponad 440 kWh w przypadku Urbino 12 electric i ponad 500 kWh dla Urbino 18 electric. Ładowanie odbywać się będzie za pomocą złączy typu plug in. Za napęd w obu pojazdach odpowiadać będą osie napędowe ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. 

Wszystkie zamówione autobusy mają nowoczesne funkcjonalności, wspierające prace kierowcy i zwiększające bezpieczeństwo podróżowania. Takie jak czujniki deszczu i zmierzchu, światła.LED z funkcją doświetlania zakrętów, podgrzewane i regulowane elektrycznie lusterka zewnętrzne, interkom do komunikacji pomiędzy kierowcą a pasażerami. Dodatkowo elementem wyposażenia każdego pojazdu będzie system akustycznego ostrzegania o pojeździe (AVAS) z myślą o pieszych. Dzięki emisji specjalnych dźwięków ostrzegawczych pojazd z napędem elektrycznym sam poinformuje o sobie pieszego. Pasażerów z pewnością ucieszą udogodnienia w postaci klimatyzacji oraz możliwości podłączenia urządzeń przenośnych do gniazd USB we wnętrzu pojazdów. 

Model Urbino 12

Model Urbino 12 electric to jeden z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się pojazdów w bezemisyjnej ofercie Solarisa. Ten nowoczesny, 12-metrowy elektryk zdobył tytuł „Bus of the Year 2017”, jako pierwszy w historii pojazd bateryjny. Przegubowy Urbino 18 electric swoją premierę miał jesienią 2017 roku. Pierwszym miastem, którego mieszkańcy mieli okazję nim podróżować, był Kraków. Miasta często decydują się na zamówienie obu modeli jednocz