Mieszkańcy Łodzi cenią eko-rozwiązania w budownictwie

Decydując się na mieszkanie, łodzianie poszukują miejsca przyjaznego do życia. Takiego, gdzie technologia idzie w parze z ekologią. 57 proc. z nich chciałoby ograniczonego ruchu aut na osiedlu, na którym kupi własne „M”. Dla 53 proc. nie może zabraknąć paczkomatu. Prawie połowa stawia na eko-rozwiązania. Takie, jak nawadnianie deszczówką czy panele słoneczne – wynika z badania przeprowadzonego przez Echo Investment.

Koncepcja zrównoważonego osiedla zakłada wyposażenie go w szereg proekologicznych rozwiązań. Takich jak m.in. oświetlenie części wspólnych budynków panelami fotowoltaicznymi czy nawadnianie zieleni za pomocą deszczówki z retencji. Idea ta obejmuje także obecność ładowarek pojazdów elektrycznych i ograniczenie do minimum ruchu samochodowego na terenie inwestycji, aby zapewnić mieszkańcom jak największy komfort i bezpieczeństwo. 

Bez aut, z paczkomatami i retencją deszczówki

Dla łodzian najważniejszym elementem zrównoważonego osiedla jest ograniczony ruch samochodowy na jego terenie – odpowiedziało tak 57 proc. zapytanych. Jeśli spojrzymy na wiek łodzian, zdecydowanie większymi zwolennikami ograniczenia są najstarsi badani powyżej 55 r. ż. (71 proc.). Wśród młodszych osób w wieku 18-24 lata na takie rozwiązanie stawia co czwarty pytany.

Prawie tyle samo zwolenników mają paczkomaty – to ważny element osiedla dla 53 proc. mieszkańców Łodzi. Z jego obecności w pobliżu miejsca zamieszkania cieszyłyby się głównie kobiety oraz młodzi w wieku 18-24 i 25-34 lata. Podium najbardziej pożądanych elementów zrównoważonego osiedla zamyka nawadnianie wodą deszczową terenów zielonych, na co wskazał prawie co drugi łodzianin. Spośród pozostałych ekologicznych rozwiązań, po 42 proc. łodzian chciałoby mieć na swoim osiedlu panele fotowoltaiczne. Co trzeci mieszkaniec doceniłby ogródek społeczny w miejscu zamieszkania. 

Rośnie eko-świadomość

 – Wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają, że łodzianie są bardzo świadomi zachodzących obecnie zmian. Dlatego od przyszłego miejsca zamieszkania oczekują wielu rozwiązań dostosowanych do dzisiejszych czasów. Zrównoważone osiedle to dla nich miejsce łatwo dostępne, wygodne i bezpieczne. To także strefa wolna od ruchu samochodów, ale jednocześnie pełna pro-ekologicznych, nowoczesnych technologii. Kluczowe jest dla nich ułatwianie sobie codziennych czynności. Na przykład dzięki pobliskim paczkomatom, ale także minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Respondenci wskazali również, że bardzo pożądanym rozwiązaniem są instalacje fotowoltaiczne. Panele, które zostaną zainstalowane na widzewskim osiedlu Zenit, zasilą m.in. części wspólne budynków, w tym windy, oświetlenie, urządzenia wentylacji i klimatyzacji czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Różne grupy społeczne, żyjąc w tym samym miejscu, będą odmiennie definiować to, co jest dla nich wygodne i ważne. To stawia nowe wyzwania przed osiedlem, które musi nadążać za potrzebami swoich mieszkańców – mówi Adrian Sienicki, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju Veolia Energia Łódź S.A.

Motoczynniki ważne dla mężczyzn, technologia dla młodych

Co piąty mężczyzna chętnie widziałby na terenie osiedla ładowarki do samochodów elektrycznych. Podobna przewaga mężczyzn dotyczy dostępu do carsharingu. 

Co czwarty mieszkaniec Łodzi przy wyborze osiedla, na którym kupiłby lokum, zwróciłby uwagę na dostępność technologii Smart, czyli inteligentnego zarządzania mieszkaniem. Najbardziej z duchem czasu idą młodzi i to oni najmocniej doceniają tego typu nowinki technologiczne. Wskazała na to mniej więcej co trzecia osoba w wieku 18-34 lat, podczas gdy wśród łodzian w wieku powyżej 45 lat odpowiedział tak co piąty ankietowany. 

– Wyniki badania potwierdzają, że tworząc pierwsze zrównoważone osiedle na terenie Łodzi, obraliśmy bardzo dobry kierunek. Łodzianie, ale jestem przekonany, że dotyczy to większości Polaków, kupując mieszkanie, poszukują miejsca przyjaznego do życia, gdzie technologia wspiera ekologię. Wszystkie elementy, które mieszkańcy miasta wskazali w badaniu jako istotne, znajdą się na powstającym osiedlu Zenit na Widzewie. To pierwsza inwestycja zaprojektowana zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. Jego nowoczesna koncepcja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców – od startu sprzedaży, czyli w zaledwie kilka miesięcy, nabywców znalazło już ponad 70% mieszkań z pierwszego etapu inwestycji – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Echo Investment przez Panel Badawczy Ariadna na próbie 336 mieszkańców Łodzi i okolic. Dane zebrano metodą CAWI na przełomie października i listopada 2021 r.