Rok 2021 w ekologii – wydarzenia, które zasługują na uwagę

Rok 2021 w ekologii

Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń, które w roku 2021 wpłynęły na ekologię.

Styczeń – surowe kary za śmiecenie i zielone światło dla morskich farm wiatrowych

Prezydent podpisał ustawę o morskich farmach wiatrowych. To bardzo dobra informacja dla wielu firm i całego kraju. Nowe przepisy dają podstawę, by inwestorzy mogli starać się o wsparcie dla rozwijanych przez siebie farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku. 

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikuje przepisy, dzięki którym wzrosną kary za przestępstwa środowiskowe. Nawet 25 lat więzienia może czekać osoby, którym udowodnione zostanie celowe wylewanie toksycznych substancji do lokalnych zbiorników wodnych czy zwożenie niebezpiecznych odpadów zza granicy. 

Luty – powstaje serwis www.ecoekonomia.pl, a Komisja Europejska ogłasza Europejski Zielony Ład

11. lutego oficjalnie uruchomiliśmy serwis www.ecoekonomia.pl. W powitalnym tekście wyjaśniliśmy ceredo, które przyświeca naszej działalności: „Ekologia to nie tylko lepsza jakość i nowoczesny styl życiaTo przede wszystkim biznes! Możliwość korzystnego jej wprowadzenia widzimy na każdym kroku. W domu, w biurze, w fabryce, na bazarku i polu. Wierzymy, że szybciej i efektywniej pomożemy planecie, jeśli sprawami eko zainteresują się wszyscy. Nie tylko podczas segregacji odpadów, ale także robienia zakupów, prowadzenia biura czy produkcji ubrań. Ekologia jest ekonomiczna – to nie frazes, to fakt! Zmianę sposobu postępowania wymuszają na nas nie tylko rosnące ceny tzw. „nieekologicznych” zachowań, jak na przykład brak segregacji śmieci. Ekologia stała się element filozofii firm, ich strategii lub po prostu sposobem prowadzenia działalności. Po to aby wspierać wszelkie działania powstał portal o ekologii.”

Nowa przewodnicząca KE – Ursula von den Layen ogłasza program Green Deal. Wg jego założeń Europa ma stać się do 2050 pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem. „Europejski Zielony Ład” obejmuje pakiet instrumentów prawnych oraz środków finansowych. Ich celem jest umożliwienie europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom czerpania korzyści ze zrównoważonej zielonej transformacji.

Rok 2021 w ekologii: Marzec – europejska żywność będzie bardziej ECO

Strategia „Od pola do stołu” (F2F) to nowy, kompleksowy, 10-letni plan opublikowany przez Komisję Europejską. Ma na celu wprowadzenie sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego w Europie. Każde państwo członkowskie UE będzie musiało postępować i wdrażać ją na szczeblu krajowym, korzystając z przeznaczonych do tego funduszy.

Kwiecień – 80 proc. gmin bierze udział w programie czyste powietrze

1201 nowych gmin zgłosiło się do programu „Czyste powietrze”. Łącznie z samorządami, które zadeklarowały kontynuację swoich działań, z programu skorzystają mieszkańcy ponad 80 proc. gmin w Polsce.

Maj – Jest zgoda KE na pomoc dla rządu na rozwój morskich farm wiatrowych, GPW przedstawia wytyczne dotyczące raportowania ESG

Polski program o wartości 22,5 mld euro (ponad 100 mld złotych) wspierający morskie farmy wiatrowe zyskał akceptację Komisji Europejskiej. To największa pomoc publiczna w historii Polski. Na dotacje dla firm zrzucą się wszyscy odbiorcy prądu w Polsce w ramach funkcjonującej od 2016 r. opłaty OZE.

GPW we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju opublikowała „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek notowanych na GPW”. Celem dokumentu jest wsparcie emitentów w procesie raportowania danych niefinansowych zgodnych z oczekiwaniami inwestorów. GPW jest jedną z 56 giełd na świecie, które opublikowały przewodniki o raportowaniu czynników ESG.

Rok 2021 w ekologii: Czerwiec – Polska atrakcyjna dla inwestycji w OZE

Polska znalazła się na 22 miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych państw pod względem inwestycji w OZE. W rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index awansowaliśmy aż o sześć pozycji. To między innymi zasługa nowych przepisów dotyczących morskich farm wiatrowych.

Lipiec – SUP jednak nie obowiązuje, ale zaczęliśmy oznaczać jednorazowe opakowania plastikowe

Miała być rewolucja. Od 3 lipca miała obowiązywać dyrektywa Unii Europejskiej zakazująca korzystania z jednorazowych produktów wykonanych z plastiku. Na liście znalazły się m.in. patyczki higieniczne, sztućce itp. Jednak w połowie państw wspólnoty – w tym w Polsce – nie zdążono z implementacją tego prawa.

Od lipca na jednorazówkach takich jak kubki, tampony, chusteczki nawilżane i filtry papierosowe pojawiły się nowe oznaczenia. Jest to czerwono-niebieski prostokąt. Informuje, że dany produkt zawiera plastik i niewłaściwe potraktowanie go po użyciu ma bardzo zły wpływ na środowisko. Dlatego oznaczenia plastikowych jednorazówek są na produktach, które często konsumenci źle segregują.

Sierpień – ROP budzi kontrowersje, IPCC przewiduje katastrofę

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Po 30 dniowych konsultacjach miał on być skierowany do prac w parlamencie. Jednak pod wpływem druzgocącej krytyki ze strony biznesu oraz organizacji społecznych plany się zmieniły. Do dziś nie zobaczyliśmy projektu po konsultacjach społecznych, a krążące plotki mówią, że możemy się tego spodziewać dopiera w II kwartale 2022. Zobacz co na temat ustawy o ROP mówił naszemu portalowi Jakub Tyczkowski – Prezes Organizacji Odzysku Opakowań REKOPOL.

Średnie temperatury na świecie w ciągu najbliższych 20 lat wzrosną nawet o 1,5°C. Skutki mogą być dla Ziemi katastrofalne – ostrzegają naukowcy z IPCC – Intergovernmental Panel on Climate Change, Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ.  Dokument IPCC oparty jest na ponad.14 tys. badań naukowych. Szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne zachodzące na świecie i ich możliwy, przyszły przebieg.

Rok 2021 w ekologii: Wrzesień – flota firmowa w programie mój elektryk i dopłaty do stacji ładowania

W sumie 800 mln zł ma trafić do firm, które zainwestują w budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych. To założenia nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie to kolejna – po dotacjach na zakup elektryków dla osób fizycznych – forma wsparcia elektromobilności w Polsce. Do programu „Mój elektryk” wkrótce dołączą także firmy.

Październik – zmiana sternika polskiego klimatu i edukacja klimatyczna od przedszkola

Po 2 latach pracy z rządu odchodzi minister środowiska Michał Kurtyka. Oto nasze podsumowanie jego kadencji.

„Zielone przedszkole” to bezpłatny, praktyczny przewodnik (uzupełniony zestawem ćwiczeń), który pomoże nauczycielom przedszkolnym przekazywać wiedzę o klimacie i środowisku. Oparta na autorskiej metodologii publikacja proponuje kompleksową, logiczną i systematyczną ścieżkę dydaktyczną. Jest ona stworzona z myślą o angażowaniu dzieci, rodziców i nauczycieli w zdobywanie wiedzy i umiejętności istotnych dla klimatu. Publikację opracował zespół Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK IOŚ-PIB).

Rok 2021 w ekologii: Listopad – COP 26: kompromis, który nikogo nie zadowala

„Ograniczenie” zastąpiło „wycofanie się” z korzystania z paliw kopalnych. Tak wyglądał kompromis podczas negocjowania deklaracji podsumowującej szczyt COP26 w Glasgow. – To ważny krok, ale niewystarczający – skomentował w oficjalnym oświadczeniu António Guterres Sekretarz Generalny ONZ.

Zmiana w deklaracji COP26 została wprowadzona w zasadzie w ostatniej chwili. A państwami, które stały za żądaniem złagodzenia języka deklaracji były Chiny i Indie. W projekcie użyto sformułowania „stopniowego wycofywania się z użycia węgla i paliw kopalnych”, które w wersji ostatecznej zmieniło się w „stopniowe zmniejszanie” zużycia węgla.

Grudzień – Raportowanie taksonomii możliwe od stycznia 2022

Unia Europejska przyjmuje nowe wytyczne dotyczące raportowania pozafinansowego. Dzięki zatwierdzonemu aktowi delegowanemu, pierwsze dwa cele klimatyczne zostaną wdrożone do realizacji na początku przyszłego roku. Umożliwi to przedsiębiorstwom rozpoczęcie raportowania w oparciu o taksonomię, a inwestorom i uczestnikom rynku finansowego przygotowanie się do nadchodzących wymogów ujawniania informacji w ramach SFDR.