GOZpodarne wyzwanie Stena Recykling z ReStore

Do końca października ReStore promuje wraz z firmą Stena Recycling Polska, wspólny projekt pod hasłem – „GOZpodarne wyzwanie”. Jego celem jest propagowanie idei i zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ma uczyć i dawać uczestnikom satysfakcję z pomagania innym. Projekt „GOZpodarne wyzwanie” to inicjatywa firmy Stena Recycling Polska, dzięki której 20 instytucji – laureatów konkursu może realizować swoje GOZpodarne projekty. 

Dobry Kącik – dobre działania

Fundacja Habitat for Humanity Poland od maja 2020 roku prowadzi centrum ReStore. Jego częścią jest sklep charytatywny sprzedający pochodzące z darowizn meble, wyposażenie wnętrz, materiały remontowe i budowlane. W ramach projektu „GOZpodarne wyzwanie”, pracownicy fundacji zwrócili się do partnerskich firm i instytucji z prośbą o udział w akcji „Dobry Kącik”. 

Dobry Kącik to wydzielone miejsce w biurze, gdzie każdy może przynieść i zostawić niepotrzebne w domu przedmioty. Mogą to być lampy, obrazy, sztućce, talerze, stoły, krzesła, kanapy. Przynosić można także pozostałe po remoncie materiały budowlane. Takie jak farby z aktualnym terminem ważności, końcówki glazury, terakoty, zdemontowany biały montaż, czy też wymieniane sprzęty AGD. Przedmioty te po oczyszczeniu, przygotowaniu do odsprzedaży, w tym koniecznych drobnych naprawach, trafiają do sklepu charytatywnego ReStore. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na realizacje celów statutowych Fundacji Habitat for Humanity Poland

– Zbiórkę przedmiotów do „Dobrego Kącika” poprzedza zawsze akcja informacyjna skierowana do pracowników firmy/instytucji. Pokazujemy w niej korzyści płynące z niewyrzucania i przekazania do ponownego użycia przedmiotówMamy bardzo duży pozytywny odzew– mówi Maria Malinowska-Sikora z Habitat for Humanity Poland. – Akcja „Dobry Kącik” to fantastyczna okazja dla pracodawców, żeby w prosty sposób włączyć pracowników do tak popularnych dzisiaj działań proekologicznych. To również działanie, mające realny wpływ na poprawę warunków życia beneficjentów fundacji Habitat for Humanity Poland – dodaje Maria Malinowska-Sikora. 

Promocja GOZ i dobrych nawyków

Projekt ReStore fundacji Habitat for Humanity przez swoją główną działalność odpowiada przede wszystkim na wyzwanie, jakim jest ochrona środowiska naturalnego. Proponuje konkretny, innowacyjny sposób na ograniczenie wyrzucania czy utylizacji zdatnych do dalszego użytku rzeczy czy materiałów. Jednocześnie promuje ideę GOZ poprzez ponowne użycie, naprawę i odnawianie istniejących mebli i sprzętów domowych tak długo, jak to możliwe. 

– W ten sposób wydłużamy cykl życia produktów i ograniczamy ilość odpadów w Warszawie. Od czasu otwarcia ReStore (maj 2020) do października 2021 zawróciliśmy z drogi na wysypisko ponad 450 ton przedmiotów – mówi Maria Malinowska-Sikora z Habitat for Humanity Poland.

ReStore odpowiada także na problemy związane z Celami Zrównoważonego Rozwoju: edukację ekologiczną (SDG 4), włączenie społeczne i koniec z biedą mieszkaniową (SDG 1 i 11), świadomą konsumpcję (SDG 12).