Ile masz w domu ładowarek do telefonów?

Jedna ładowarka do różnych telefonów, laptopów i innych przenośnych sprzętów? Czy to możliwe? Od 2014 roku wiemy, że Parlament UE bardzo chwali ten pomysł. Na razie jednak nic nie wskazuje na jego szybkie wprowadzenie.

W ciągu ostatniej dekady Parlament naciskał na Komisję Europejską, aby przedstawiła wniosek o uniwersalnej ładowarce zmniejszającej ilość e-odpadów i ułatwiającej życie konsumentom.

Walka trwa już ponad 7 lat…

Parlament Europejski i Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) od lat nalegają na wprowadzenie wspólnego rozwiązania w zakresie ładowarek. Nieustannie zwracają się do Komisji Europejskiej o podjęcie działań w tym zakresie. Wysyłane są sprawozdania, rezolucje i pytania do komisarzy.

W 2014 r. podczas negocjacji dyrektywy o sprzęcie radiowym (RED) Parlament zdecydowanie opowiedział się za wspólną ładowarką dla wszystkich telefonów komórkowych.

Od tego czasu w kilku innych inicjatywach Parlamentu bezpośrednio lub pośrednio wnoszono o standaryzację ładowarek do telefonów komórkowych. M.in. w rezolucji przyjętej 30 stycznia 2020 roku, w której wezwano Komisję do wprowadzenia standardu uniwersalnej ładowarki „w trybie pilnym”.

– Sprzęt elektryczny i elektroniczny nadal tworzy jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE. Szczególnie ważne jest, aby proponowane przepisy miały zastosowanie nie tylko do smartfonów. Także do tabletów i innych urządzeń przenośnych, o co wnioskował Parlament Europejski. Należy uwzględnić szybki rozwój technologiczny, zwłaszcza że Komisja straciła już tak wiele czasu – mówi Anna Cavazzini przewodnicząca Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego.

Będą naciski Parlamentu, aby pojawiła się jedna ładowarka

rezolucji z 10 lutego 2021 roku, w sprawie nowego planu działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym posłowie wezwali Komisję do pilnego wprowadzenia wspólnej ładowarki do smartfonów i podobnych urządzeń. Po to, aby jak najlepiej zapewnić znormalizowane, kompatybilne i interoperacyjne opcje ładowania. Zwrócili się także do Komisji o przygotowanie strategii dla niezależnych ładowarek i zharmonizowanego oznakowania.

– Musimy wreszcie pozbyć się plątaniny kabli w naszych szufladach. Dość już sytuacji wkładania do plecaka kabla niepasującego do urządzenia, które nosimy. Uniwersalne kable ładujące pomogą konsumentom zaoszczędzić pieniądze i zasoby naszej planety. Parlament będzie teraz pracował nad tym wnioskiem legislacyjnym. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić sprawną współpracę z Komisją i Radą w celu osiągnięcia porozumienia. Takiego, które przyniesie korzyści europejskim konsumentom i branży, a którego sednem będą cele Europejskiego Zielonego Ładu – mówi Cavazzini.