Ekologiczne nawozy Tohumus

Grupa Azoty wprowadza do oferty ekologiczny nawóz Tohumus. Produkowany z węgla brunatnego pomoże zwiększyć wytwarzanie żywności lepszej jakościowo, przy zachowaniu żyzności gleby. Grupa Azoty podpisała już pierwsze kontrakty z odbiorcami nawozu.

Tohumus to nawóz w pełni wyprodukowany z naturalnych składników. Jest w 100 proc. ekologiczny. Powstaje z węgla brunatnego. To produkt bardzo potrzebny na naszym rynku, gdyż 70 proc. gleb w Polsce wymaga aplikacji kwasów humusowych. Pomoże produkować żywność efektywniej przy poszanowaniu środowiska – powiedział Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty.

Nowa linia produkcyjna

W Centrum Wdrożeniowym Grupy Azoty w Tarnowie działa linia pilotażowa do produkcji kwasów humusowych, o zdolnościach produkcyjnych rzędu 2500 ton rocznie dla podstawowego produktu – Tohumus. Nowa linia to efekt prac badawczych prowadzonych w tarnowskim Centrum Badawczo Rozwojowym Grupy Azoty. To także kolejna odpowiedź Grupy na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu. 

– Mamy swoje obowiązki. Podążamy ścieżką europejskiego Zielonego Ładu i gospodarki obiegu zamkniętego. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia strategii Azotów do 2030 roku. Mamy plany na kolejne 3 produkty w tym obszarze. Tohumus to produkt już sprawdzony, wchodzimy zdecydowanie w nową ekologiczną niszę nawozową – dodał Tomasz Hinc.

Wprowadzenie do gleby związków humusowych stanowi jeden ze sposobów umożliwiających zwiększoną produkcję żywności o dobrych parametrach jakościowych, przy jednoczesnym zachowaniu żyzności gleby. Grupa Azoty podpisała już pierwsze kontrakty. Wśród odbiorców znalazła się firma Poli-Farm, produkująca m.in. elicytory i stymulatory dla roślin.

Tohumus wspomoże glebę

Gleby w Polsce mają niską zawartość próchnicy. Czynniki naturalne, takie jak klimat, duży udział gleb piaszczystych oraz zakwaszenie nie sprzyjają akumulacji i utrzymywaniu na stałym poziomie zawartości substancji humusowych. A to są główne składniki glebowej materii organicznej. Odpowiedzią na te wyzwania jest nowa linia produktów Grupy Azoty. Dzięki niej kwasy humusowe trafią do gleby. Tohumus to sól potasowa kwasów humusowych (tzw. humian potasu) zawierająca ok. 7 proc kwasów humusowych, wzbogacony w potas.

Obecność kwasów humusowych może oddziaływać stymulująco na procesy życiowe organizmów glebowych, wspomagać rozwój roślin, a dodatkowo przyspieszać rozkład resztek pożniwnych. Wprowadzenia do gleby związków humusowych powoduje większy wigor roślin oraz wzrost elongacyjny korzeni. Jest to szczególnie ważne w czasie suszy.

O polimerach biodegradowalnych od Azotów pisaliśmy TUTAJ.