Klocki LEGO z plastiku z recyklingu

Grupa LEGO pokazała prototyp klocka wykonanego z materiałów z recyklingu – z plastiku PET pochodzącego ze zużytych butelek. Klocek spełnia wszystkie wymagania firmy w zakresie jakości i bezpieczeństwa. To krok w kierunku produkcji klocków ze zrównoważonych materiałów. Klocki LEGO

Nad zrównoważonymi rozwiązaniami dla produktów LEGO pracuje zespół ponad 150 osób. W ciągu ostatnich trzech lat materiałoznawcy i inżynierowie przetestowali ponad 250 wariantów materiałów PET. Także setki innych formuł tworzyw sztucznych. W rezultacie powstały prototypowe klocki LEGO, które spełniają wiele z wymagań dotyczących jakości, bezpieczeństwa i możliwości zabawy.

 – Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomowym odkryciem. Największym wyzwaniem na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju jest przemyślenie i opracowanie nowych materiałów, które będą równie trwałe, mocne i wysokiej jakości jak nasze obecne klocki. I dodatkowo będą pasować do elementów LEGO wyprodukowanych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać postęp, jaki czynimy – powiedział Tim Brooks, wiceprezes ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Grupie LEGO.

Bezkompromisowa jakość i bezpieczeństwo

Klocki wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu nie prędko pojawią się w pudełkach z produktami LEGO. Zespół będzie nadal testował i rozwijał formułę PET. Następnie oceni, czy przejść do fazy produkcji pilotażowej. Prawdopodobnie ta kolejna faza testów potrwa co najmniej rok.

 – Wiemy, że dzieci dbają o środowisko i chcą, abyśmy sprawili, że nasze produkty będą bardziej zrównoważone. Nawet jeśli minie trochę czasu, zanim będą mogły bawić się klockami wykonanymi z plastiku pochodzącego z recyklingu, chcemy dać im znać, że nad tym pracujemy i zabrać je w tę podróż razem z nami. Eksperymentowanie i ponoszenie porażek jest ważną częścią nauki i innowacji. Tak jak dzieci budują, rozbierają i odbudowują klocki LEGO w domu, my robimy to samo w naszym laboratorium – dodał Brooks.

Prototyp wykonany jest z przetworzonego PET pozyskiwanego od dostawców w Stanach Zjednoczonych. Stosują oni procesy zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w celu zapewnienia jakości. Z jednej litrowej plastikowej butelki PET można zbudować średnio dziesięć klocków LEGO o wymiarach 2 x 4.

Podróż w kierunku bardziej zrównoważonych produktów

Zgłoszona do opatentowania formuła materiału zwiększa trwałość PET. Dzięki temu jest on wystarczająco wytrzymały jako klocek LEGO. Innowacyjny proces wykorzystuje specjalnie opracowaną technologię mieszania, aby połączyć przetworzony PET z dodatkami wzmacniającymi.

Prototypowa cegła z recyklingu to najnowszy krok w kierunku bardziej ekologicznych produktów Grupy LEGO. W 2020 roku firma ogłosiła, że rozpocznie usuwanie plastiku jednorazowego użytku ze swoich pudełek. W 2018 r. rozpoczęła produkcję elementów z bio-polietylenu (bio-PE), wytwarzanego z trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób zrównoważony. Wiele zestawów LEGO zawiera elementy wykonane z bio-PE. Doskonale nadają się one do tworzenia mniejszych, bardziej miękkich elementów, takich jak drzewa, gałęzie, liście i akcesoria dla minifigurek. Bio-PE nie nadaje się obecnie do produkcji twardszych, mocniejszych elementów, takich jak kultowe klocki LEGO.

 – Jesteśmy zaangażowani w odgrywanie naszej roli w budowaniu zrównoważonej przyszłości dla kolejnych pokoleń dzieci. Chcemy, aby nasze klocki LEGO miały pozytywny wpływ na naszą planetę. Nie tylko poprzez zabawę, którą inspirują, ale także poprzez materiały, których używamy. Przed nami jeszcze długa droga, ale cieszymy się z postępów, jakie czynimy – dodał Brooks.

Prace Grupy LEGO nad zrównoważonymi innowacyjnymi materiałami to tylko jedna z kilku różnych inicjatyw, które firma realizuje w celu wywierania pozytywnego wpływu. Grupa LEGO zainwestuje do 400 mln USD w ciągu trzech lat do 2022 r., aby przyspieszyć realizację swoich ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju. 

Więcej informacji o tym, jak Grupa LEGO chce przebudować świat na lepsze, można znaleźć na stronie: LEGO.com/Sustainability