ESG / GOZ

Nadchodzą papierowe butelki

papierowe butelki

Dyskusja o systemie kaucyjnym trwa. Firmy decydują się na własną rękę wprowadzać opakowania zwrotne, zarówno w przemyśle spożywczym, gastronomicznym czy chemicznym. Tymczasem coraz częściej mówi się o jednorazowych opakowaniach pochodzących z materiałów odnawialnych podlegających procesom biodegradacji.

Unilever ogłosił plany wprowadzenia na rynek pierwszej w historii papierowej butelki na detergenty do prania. Jest to kolejny krok w dążeniu firmy do rozwiązania problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Prototypowa butelka ma pojawić się na rynku brazylijskim na początku 2022. Po zakończeniu pilotażu firma ma zamiar stosować papierowe butelki w Europie. Zarówno w przypadku detergentów, jak w produktach do włosów.

Wprowadzenie opakowań papierowych jest zgodne z celami Unilevera w zakresie ochrony środowiska wyznaczonymi do 2025 r.. Obejmują one zmniejszenie o połowę zużycia tworzyw sztucznych oraz zbieranie i przetwarzanie większej ilości opakowań plastikowych niż jest sprzedawanych.

Richard Slater, Unilever Chief R&D Officer, powiedział: „Aby rozwiązać problem odpadów plastikowych, musimy całkowicie przemyśleć sposób, w jaki projektujemy i pakujemy produkty. Wymaga to drastycznych zmian, które można osiągnąć jedynie poprzez współpracę całej branży. Technologia papierowych butelek to krok we właściwym kierunku.”

Za dostarczenie opakowań dla koncernu odpowiadać będzie konsorcjum Pulpex. Firma dysponuje technologią, która tworzy butelki z masy drzewnej, wykorzystując w 100 proc. odnawialne surowce z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Została ona uruchomiona w 2020 r. we współpracy z firmą zarządzającą przedsięwzięciami Pilot Lite i firmą Diageo. Oprócz Unilevera w konsorcjum uczestniczą takie firmy jak bp, PepsiCo i GSK Consumer Healthcare. W zeszłym roku firma Diageo ogłosiła plany wprowadzenia pierwszej na świecie papierowej butelki do napojów alkoholowych w 100 proc. wolnej od plastiku, wykonanej z papieru, dla swojej wiodącej marki szkockiej whisky Johnnie Walker.

Czekamy z niecierpliwością na wprowadzenie tego rozwiązania. O systemie kaucyjnym pisaliśmy TUTAJ.papierowe butelki