Zielony łabędź – czy jest groźniejszy od czarnego?

O czarnym łabędziu słyszało już wielu, o zielonym może jeszcze nie. Na konferencji Green Swan z udziałem głównych banków centralnych, prezes Banku Francji powiedział, że działania na rzecz ochrony klimatu są w pełni zbieżne z celem stabilności cen – podał na Twitterze Leszek Kąsek ekonomista ING. 

Czarny łabędź to określenie na nietypowe, rzadkie, nieprzewidywalne zdarzenie. Może mieć ogromny, czasem katastrofalny wpływ na świat. Nie tak dawno dołączył do niego zielony łabędź.

Klimatyczne zielone łabędzie

Nassim Taleb, twórca pojęcia czarny łabędź, rozróżnia czarne łabędzie pozytywne: wynalazki, odkrycia naukowe, korzystne inwestycje. I negatywne: wojny, kryzysy. Mówił: obawiamy się nie tych nieprawdopodobnych zdarzeń co trzeba.

Tak było z zamachem z 11 września 2001, kryzysem finansowym w 2008, katastrofą elektrowni atomowej Fukushima w 2011. Dziś, mierząc się ze zmianą klimatu musimy przygotować się na klimatyczne czarne łabędzie, nazywane też zielonymi łabędziami – podaje na swoim blogu Marek Ścibor

Dodaje, że zielony łabędź od czarnego różni się tym, że negatywne skutki zmiany klimatu nie będą już zaskoczeniem. Mogą być jednak dla ludzkości znacznie gorsze niż kryzysy finansowe. Dodatkowo stać się źródłem nieprzewidywalnych konsekwencji. To rodzi nowe wyzwania dla instytucji finansowych, banków centralnych etc.  

Ważne instytucje łączą siły

Bank Rozrachunków Międzynarodowych, Bank Francji, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Network for Greening the Financial System łączą siły. Wspólnie zorganizowali globalną konferencję „Jak w praktyce sektor finansowy może podjąć natychmiastowe działania przeciwko ryzyku związanemu ze zmianami klimatycznymi?”. Konferencja odbyła się w pierwszym tygodniu czerwca.

W obecnych czasach wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z głównych zagrożeń i wyzwań, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne. W książce „The green swan: central banking and financial stability in the age of climate change” z 2020 r. wezwano do wzmocnienia koordynacji. Po to, by zapobiegać tym zagrożeniom oraz podjąć natychmiastowe działania. Wiele inicjatyw banków centralnych i innych podmiotów jest już realizowanych. Kolejne są w trakcie opracowywania.

Na konferencji opowiedziano o tych inicjatywach. Określono więcej potencjalnych praktycznych rozwiązań. Wyniki mogą posłużyć jako globalne wsparcie publiczne dla innych wydarzeń przed COP26.