Nowe unijne oznaczenia opakowań już w Polsce

oznaczenia opakowań

Pamiętacie wprowadzone przez Komisje Europejską oznaczenia opakowań piktogramami informującym o zawartości w nich plastiku?  Więcej na ten temat znajdziecie tutaj

Od lipca 2021 mają pojawić się nowe oznaczenia opakowań na produktach z czterech grup towarowych: podpaskach higienicznych i tamponach; nasączanych chusteczkach (zarówno do higieny osobistej, jak i użytku domowego); wyrobach tytoniowych zawierających filtr; kubkach wykonanych w części z tworzyw sztucznych. Umieszczony na tych produktach w widocznym miejscu piktogram informuje o szkodliwym wpływie opakowania na środowisko.

Patrząc na opóźnienia we wdrażaniu w Polsce unijnych regulacji z zakresu ochrony środowiska można było się spodziewać pewnego poślizgu także w tej kwestii. 

Jednak wątpliwości okazały się nieuzasadnione. Kupując kawę w czwartkowe słoneczne przedpołudnie spotkała mnie taka oto miła niespodzianka.  Na zdjęciu poniżej oznaczenie opakowania zgodnie z wytycznymi na kubeczku od kawy z Żabki.

Plastikowa rewolucja

Przypomnijmy, że lipiec 2021 będzie początkiem wielkiej plastikowej rewolucji. Zgodnie z przyjętymi przez Komisję Europejską tzw. „dyrektywami plastikowymi” od tego momentu zacznie obowiązywać ogólnoeuropejski zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek. Chodzi tu o: patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki. Zaczną tez obowiązywać nowe oznaczenia plastikowych jednorazówek.

Trochę mniej spektakularna, ale równie istotna zmiana czeka opakowania. Te regulacje odniosą się do czterech grup produktów i nowego oznaczenia opakowań:

  1. podpasek higienicznych i tamponów
  2. nasączanych chusteczek (zarówno do higieny osobistej, jak i użytku domowego)
  3. wyrobów tytoniowych zawierających filtr
  4. kubków wykonanych w części z tworzyw sztucznych.

Umieszczony na tych produktach w widocznym miejscu piktogram informuje o szkodliwym wpływie opakowania na środowisko.