Ekologiczne opakowania Galaxy S Samsunga

Samsung od kilku lat wdraża przyjazne ekologiczne opakowania Galaxy, projektowane w duchu zrównoważonego rozwoju, sprzyjające redukcji odpadów i plastiku. Wśród nich są m.in. wprowadzenie pudełka z tektury falistej, usunięcie folii ochronnej z niektórych akcesoriów czy zastąpienie plastikowej tacki, nową z masy papierowej. 

W zakresie designu opakowań są trzy zasady: zmniejszenie, zamiana i poddanie recyklingowi. Przyświecały one producentowi podczas wprowadzania przyjaznych dla środowiska zmian w opakowaniach urządzeń serii Galaxy S. Samsung usprawnił pakowanie urządzeń, a jednocześnie wdrożył bardziej zrównoważone procedury, poczynając od wielkości opakowania, po materiały użyte do jego wykonania. Dzięki temu opakowania są bardziej ekologiczne.

Od Galaxy S7 do Galaxy S21

Firma Samsung od premiery modelu Galaxy S7 w 2016 roku, projektuje bardziej przyjazne ekologiczne opakowania dla serii Galaxy S. Starano się usunąć wszelkie elementy, które utrudniały użytkownikom poddanie opakowań recyklingowi.

Opakowanie serii Galaxy S21 zawiera tylko 4 proc. plastiku wykorzystanego w projekcie opakowania modeli Galaxy S7. To pozwoliło zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych przez jednostkowe opakowanie o 49 proc. Ponadto, opakowanie Galaxy S21 zawiera tylko 58 proc. papieru (wobec S7), dzięki czemu ocalonych jest 44 802 drzewa rocznie. Z kolei ślad węglowy wytwarzany podczas produkcji opakowań serii S21 zredukowano o 50 proc.

Mniej plastiku – droga do ekologicznego opakowania

W opakowaniu Galaxy S8 zastosowano kilka rewolucyjnych zmian w stosunku do wcześniejszych modeli serii Galaxy S. Z wnętrza opakowania usunięto magnes wraz z plastikowym etui na słuchawki. Tacka na akcesoria, wcześniej z plastiku, teraz jest z materiału wytworzonego na bazie papieru.

Premiera modeli Galaxy S9 to kolejny krok naprzód w zakresie redukcji odpadów z plastiku. Firma Samsung zamieniła plastik stosowany do produkcji tacek na masę papierową, pozyskiwaną w procesie wykorzystującym materiały z recyklingu.

Pojawienie się modeli Galaxy S10 i Galaxy S20 przyniosło dalszy rozwój. Plastik zastąpiono papierem, uproszczono konstrukcję opakowania. Wszystkie tacki do pakowania akcesoriów w pudełkach zastąpiono jedną, wykonaną z masy papierowej. Usunięto folię ochronną z akcesoriów, m.in. wtyczki ładowarki i złącza USB. Błyszcząca powłoka wszystkich akcesoriów zniknęła. Zastąpiło ją bardziej ekologiczne, matowe wykończenie, które ukrywa odciski palców i jest bardziej odporne na zarysowania.

W przypadku najnowszych flagowych urządzeń – serii S21, przy produkcji opakowań zastosowano najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Pudełko każdego urządzenia jest z tektury falistej. Z kolei akcesoria, takie jak wtyczka ładowarki i słuchawki, usunięto z kartonika. Po to, aby jeszcze bardziej ograniczyć ilość opakowań i promować nawyki ponownego wykorzystywania i recyklingu wśród użytkowników.

Promowanie efektywnego gospodarowania zasobami w przyszłości

Pod koniec 2020 roku osiągnięto cel, jakim było stosowanie opakowań papierowych. Te opakowania w 100 proc. pochodzą z recyklingu lub ze zrównoważonych źródeł. Obecnie od dostawców papieru wymaga się przedstawiania certyfikatów i zgodności z międzynarodowymi standardami, takimi jak certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Droga do przejścia na gospodarkę o obiegu w pełni zamkniętym jeszcze się nie skończyła.

Samsung nieustannie poszukuje nowych i innowacyjnych ekologicznych materiałów, których będzie można używać do produkcji opakowań. Takich, które pozwolą jednocześnie odkryć nowe sposoby na zmniejszenie zużycia materiałów i optymalizacji procesów związanych z rozwojem urządzeń. Przed wprowadzeniem na rynek kolejnych produktów, firma planuje nadal zmiany zarówno w łańcuchu dostaw, jak i kształtowaniu zachowań użytkowników.