STENA: Nie liczą się pieniądze, ale dobry pomysł

GOZ

Poznaliśmy zwycięzców IV edycji konkursu Stena Recycling. Spośród 57 zgłoszeń w trzech kategoriach, jury wybrało 9 projektów (cztery nagrody główne i pięć wyróżnień).

Wdrożenia GOZ nie tylko w korporacjach

– Rekordowa liczba nadesłanych zgłoszeń pokazała, że coraz więcej firm działających w wielu różnych obszarach dąży do tego, aby znaleźć procesy, które pomogą dostosować działalność do gospodarki o obiegu zamkniętym przyszłość – mówi Piotr Bruździak, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling – organizatora konkursu. To, co może cieszyć najbardziej, to fakt, że obok projektów dużych i znanych korporacji, w konkursie znalazło się sporo inicjatyw podjętych przez mniejsze przedsiębiorstwa lub startupy. 

Liderzy GOZ 2020

Pierwsze miejsce w kategorii Wdrożone praktyki z obszaru GOZ” otrzymały ex-aequo trzy firmy. Są to: Carrefour Polska Sp. z o.o. i Swapp! Sp. z o.o. za wspólne uruchomienie refillomatów kosmetyków. Refillomaty zachęcają klientów do ograniczania użycia jednorazowych opakowań plastikowych podczas zakupów. Kolejnym nagrodzonym jest startup Creative Publishing Katarzyna Drewniany za projekt „Circular Scrap”. To pierwsza platforma w branży modowej, specjalizująca się we włączaniu w ponowny obieg poprodukcyjnych odpadów tekstylnych. Dodatkowo, wyróżnienia za wdrożone praktyki GOZ, otrzymali: BASF Polska Sp. z o.o. za stworzenie wysokiej jakości uniwersalnego biodegradowalnego tworzywa Ecovio® oraz Żywiec Zdrój S.A.  za wykonanie zobowiązania polegającego na zebraniu i poddaniu recyklingowi takiej ilości plastiku, jaką firma wprowadziła na rynek.

Jako najlepsze rozwiązanie w kategorii „Wdrożone działania promujące GOZ” jury konkursu uznało inicjatywę „Naprawiaj, nie wyrzucaj”. Jest to inicjatywa platformy edukacyjno-sprzedażowej North.pl, która stawia na wielokrotne użytkowanie i wymianę uszkodzonych części w sprzętach AGD i RTV. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały również: Jeronimo Martins Polska S.A. oraz Amazon Fulfillment Poland. Sieć sklepów Biedronka została doceniona za umieszczanie kolorowych piktogramów segregacji na opakowaniach produktów marek własnych. W tym przypadku jury dostrzegło szeroką skalę dotarcia do konsumentów oraz realną możliwość poprawy segregacji odpadów. Z kolei Amazon Fulfillment Poland otrzymał wyróżnienie za realizowanie oddolnych działań i inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz przenoszenie ich na skalę całego przedsiębiorstwa. 

Nagrodzone propozycje wdrożeń GOZ

Spośród Propozycji wdrożeń GOZ” zgłoszonych przez studentów, nagrodę główną otrzymał Łukasz Ziemba (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) za projekt „Łach”. Projekt angażuje osadzonych w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety z resztek materiałów powstających podczas produkcji odzieży roboczej. Dodatkowe wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak (Politechnika Łódzka) za wspólny projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie”. Jego celem jest minimalizacja produkcji odpadów przez wprowadzenie opakowania kurierskiego wielokrotnego użytku, wykonanego z „zielonych” polimerów.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania usługi z listy oferowanych przez Stena Recycling, takich jak e-learning „Od odpadów do zasobów” lub audyt środowiskowy. Laureat kategorii studenckiej otrzyma laptop oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację zgłoszonego pomysłu.