Bratki za elektrośmieci – „Kwiaty za elektrograty” w Castoramie 

kwiaty za elektrograty - akcja w Castoramie

31 marca 2023 r. rusza wiosenna akcja „Kwiaty za elektrograty”. Trwa przez cały weekend we wszystkich sklepach Castorama – w tym Smart, Express i Brico Depot. Przyniesiony do sklepów zużyty domowy sprzęt elektryczny i elektroniczny, można wymienić na sadzonki kwitnących bratków.

Narastająca ilość elektrośmieci negatywnie wpływa na środowisko. To jeden z problemów, który zalicza się obecnie do największych wyzwań gospodarki. Świetlówki, telefony komórkowe, sprzęt RTV i AGD – w naszych gospodarstwach domowych gromadzimy coraz więcej sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Wiosenne porządki sprzyjają odnalezieniu zalegających w mieszkaniach i domach elektroodpadów. Takie przedmioty trzeba poddawać odpowiedniemu procesowi utylizacji lub recyklingu.

Bratki w eko doniczkach za elektrośmieci

W trakcie trwania wiosennej edycji akcji „Kwiaty za elektrograty” wszystkie sklepy Castorama zbierają domowe elektroodpady. W zamian rozdają sadzonki bratków. Co więcej, bratki pochodzą od polskiego producenta i są w doniczkach z recyklingu. Każda pełnoletnia osoba oddająca sprzęt może otrzymać nawet 10 bratków. Wszystko zależy od rodzaju, liczby i wielkości przyniesionego sprzętu. Akcja trwa od piątku 31 marca do niedzieli handlowej 2 kwietnia 2023 r. włącznie lub do wyczerpania zapasów sadzonek. Jej partnerem jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AuraEko.

– „Kwiaty za elektrograty” to dla nas już tradycja. Akcję powtarzamy z powodzeniem od lat, a w czasie jej trwania udało nam się zebrać tony elektrośmieci, które z pomocą naszych partnerów prawidłowo zutylizowaliśmy. To pokazuje, że organizowane przez nas wydarzenie realnie wpływa na nasze środowisko. Osoby oddające nam zużyty sprzęt, mogą być pewne, że wspólnie minimalizujemy ilość odpadów bez szkody dla środowiska – powiedział Paweł Świętochowski, dyrektor ds. Odpowiedzialnego Biznesu Castorama Polska.

Elektrośmieci to szczególny odpad – nie mogą trafiać na wysypisko

Elektrośmieci nie można wyrzucać do zwykłych kontenerów. Dlaczego? Zawarte w nich, m.in. kadm, rtęć, związki bromu czy azbest są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Prawidłowa segregacja zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zmniejsza ich ilość na wysypiskach komunalnych. Dzięki temu szkodliwe substancje nie przenikają do gleby, wód gruntowych czy powietrza. Można je oddawać podczas organizowanych, jak opisywana, specjalnych akcji albo zawieźć do PSZOK. Dowiedz się co to jest PSZOK i gdzie znajduje się najbliższy punkt twojego domu.

O otrzymane za elektroodpady bratki należy odpowiednio zadbać. Castorama podpowiada, jak to zrobić w duchu bioróżnorodności. W sklepach można też kupić produkty, które pomogą zadbać o bratki. Wśród nich znajduje się odpowiednie podłoże, nawóz i eco-logiczne doniczki z recyklingu. 

Castorama organizując akcję „Kwiaty za elektrograty”, chce poszerzać wiedzę na temat zagrożeń dla środowiska i promować proekologiczne postawy. Dodatkowo kampania edukacyjna wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, realizowaną przez Castorama Polska.