EDF Renewables Polska: Jesteśmy gotowi przyłączyć ok. 200 MW projektów PV do 2025 – wywiad

Warszawa, 15.01.2024 (ISBnews) – EDF Renewables Polska posiada ok. 300 MW projektów fotowoltaicznych na różnym etapie zaawansowania. Co najmniej 200 MW z nich jest gotowy zrealizować do końca 2025 roku, o ile pozwolą na to warunki przyłączeniowe,
poinformowała ISBnews dyrektor generalna Alicja Chilińska-Zawadzka.

"Wszystkie realizowane przez nas projekty fotowoltaiczne o mocy ok. 300 MW przeszły pełną procedurę planistyczną i utknęły na etapie wydawania warunków przyłączenia. Jednak jeśli warunki przyłączeniowe na to pozwolą, jesteśmy gotowi przyłączyć do sieci co najmniej 200 MW z tych projektów do końca 2025 roku" – powiedziała Chilińska-Zawadzka w rozmowie z ISBnews.

Gdyby to się udało, to w połączeniu z farmami wiatrowymi – których obecnie spółka posiada trzy, o mocy ok. 70 MW, a do końca przyszłego roku mogą powstać 2-3 kolejne, o mocy 120-150 MW – całkowite portfolio produkcyjne EDF Renewables Polska może na koniec 2025 roku wynosić 390-420 MW.

"Zakładamy, że pełen aktualny portfel naszych projektów greenfield o mocy ok. 1 GW – z czego ok. 700 MW przypada na projekty wiatrowe, a ok. 300 MW na projekty fotowoltaiczne – powinniśmy zrealizować do 2027 roku" – dodała Chilińska-Zawadzka.

Zapewniła jednocześnie, że spółka przewiduje kolejne projekty typu greenfield, aktywnie poszukując terenów pod inwestycje, i nie wyklucza
akwizycji.

"Skupiamy się na projektach greenfield, bo je najlepiej znamy. Jesteśmy jednak gotowi rozważać także akwizycje, o ile będą rozsądne cenowo. Intensywnie analizujemy rynek dostępnych projektów. Mamy dobre relacje z lokalnymi społecznościami – w żadnym z naszych projektów nie było protestów społecznych. Jesteśmy postrzegani jako dobry sąsiad i między innymi dlatego zgłaszają się do nas właściciele gruntów sąsiadujących z naszymi projektami, z propozycjami współpracy w dziedzinie OZE" – podkreśliła dyrektor generalna EDF Renewables
Polska.

Zaznaczyła też, że Grupa EDF posiada obecnie ponad 36 GW aktywów OZE, a w strategii wpisała zwiększenie tej wielkości do 60 GW w 2023 roku.

"Polska jako jeden z rynków strategicznych będzie miała znaczące miejsce w tej strategii. Musimy jednak pamiętać, że zamierzenia i faktyczne możliwości, choćby systemu energetycznego, nie zawsze są tożsame" – podsumowała Chilińska-Zawadzka.

EDF Renewables to międzynarodowa firma energetyczna, która opracowuje, buduje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Spółka dysponuje mocą zainstalowaną netto w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na poziomie 11,4 GW (18,5 GW brutto) na całym świecie.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)