EDF zawarł porozumienie o współpracy z sześcioma polskimi firmami

Warszawa, 30.11.2023 (ISBnews) – Francuski koncern energetyczny EDF oraz sześć polskich firm: Chemar Rurociągi, EthosEnergy, Euro-Weld, Finow Polska, Hitachi Energy i Polna zawarły porozumienia o współpracy, podał koncern. Celem EDF jest rozwój partnerstwa przemysłowego i budowa europejskiego łańcucha dostaw w ramach renesansu sektora energetyki jądrowej.

"W ramach partnerstwa przy realizacji projektów jądrowych EDF chce włączyć polskie firmy wswoje europejskie łańcuchydostaw. Zawarte w Paryżu, podczas World Nuclear Exhibition, największych targów światowej branży jądrowej, porozumienia z sześcioma firmami, producentami rurociągów – Chemar Rurociągi i Finow Polska, zbiorników i konstrukcji stalowych – Euro-Weld, transformatorów – EthosEnergy i Hitachi Energy, oraz zaworów sterujących – firmą Polna, to efekt wieloletniej współpracy EDF z polskim przemysłem w obszarze rozwoju kompetencji dla europejskiego sektora jądrowego. Porozumienia poprzedzone są zawsze audytem firmy i określeniem ewentualnych potrzebnych usprawnień, tak by mogła wejść do łańcucha dostaw EDF" – czytamy w komunikacie. 

Od wielu lat przedstawiciele EDF współpracują z polskimi firmami, prowadzą specjalistyczne szkolenia i warsztaty, wykonali audyty 92 firm i prekwalifikacje kilkudziesięciu podmiotów pod kątem ich udziału w europejskim łańcuchu dostaw. 79 polskich firm zostało wstępnie zakwalifikowanych do dalszej współpracy, podkreślono.

"To w Europie jest największy najbardziej dostępny rynek dla polskich firm, z podobnymi przepisami i środowiskiem pracy, a więc i najwięcej potencjalnych zleceń. Prace przy europejskich projektach jądrowych to dla polskich przedsiębiorstw droga do zdobywania doświadczeń od zaraz, bez potrzeby czekania na budowę elektrowni jądrowych w Polsce, ale też i naturalny rynek pozwalający utrzymać i rozwijać raz zdobyte kompetencje" – powiedział dyrektor generalny przedstawicielstwa EDF w Polsce Thierry Deschaux, cytowany w materiale.

Ponad 45 polskich przedsiębiorstw pracowało już lub pracuje obecnie przy budowie reaktorów jądrowych technologii EPR w Finlandii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Udział polskiego przemysłu w europejskich projektach jądrowych to długoterminowo nowe miejsca pracy w perspektywicznym i innowacyjnym sektorze przemysłu, a także szansa na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

Grupa EDF jest światowym liderem w dziedzinie energii niskoemisyjnej dzięki opracowaniu zróżnicowanej struktury produkcyjnej opartej głównie na energii jądrowej i odnawialnej (w tym wodnej). W 2022 r. osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż w wysokości 143,5 mld euro.

(ISBnews)