Baterie sodowo-jonowe o wydajności 160 Wh/kg

Northvolt wprowadza baterie sodowo-jonowe o wydajności wynoszącej ponad 160 watogodzin na kilogram. W pierwszej kolejności technologia wykorzystana będzie w magazynach energii. W przyszłości ma szansę zrewolucjonizować rynek elektromobilności.

Ogniwo sodowo-jonowe firmy Northvolt jest bezpieczniejsze, tańsze i bardziej zielone niż konwencjonalne baterie zawierające nikiel, mangan i kobalt (NMC) lub fosforan żelaza (LFP). Produkuje się je z minerałów takich jak żelazo i sód, które są łatwo dostępne na rynkach światowych. Opiera się na twardej anodzie węglowej i katodzie na bazie bieli pruskiej i nie zawiera litu, niklu, kobaltu i grafitu. Wykorzystując przełom w projektowaniu i produkcji baterii, Northvolt planuje, jako pierwszy, uprzemysłowić baterie na bazie bieli pruskiej oraz wprowadzić je na rynek na dużą skalę.

Możliwe lokalne produkcje

Ponadto baterie sodowo-jonowe można wytwarzać z lokalnie pozyskiwanych materiałów. Daje to niezwykłą szansę rozwoju nowych regionalnych możliwości produkcyjnych, całkowicie niezależnych od dotychczasowych łańcuchów wartości baterii.

– Wprowadzenie technologii sodowo-jonowej jest przełomowe dla działalności naszej firmy i ma szczególne znaczenie dla fabryki Northvolt w Gdańsku, która specjalizuje się w produkcji bateryjnych systemów magazynowania energii – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes polskiej spółki Northvolt.

Pierwszą generację ogniw sodowo-jonowych firmy Northvolt zaprojektowano przede wszystkim do systemów magazynowania energii. Kolejne generacje zapewnią jeszcze większą gęstość energii, co umożliwi opłacalne wdrożenia na rynkach mobilności elektrycznej. 

Najlepsza w swojej klasie gęstość energii

Ogniwo przetestowano w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji, kampusie zajmującym się badaniami, rozwojem oraz industralizacją. Uzyskało najlepszą w swojej klasie gęstość energii wynoszącą ponad 160 watogodzin na kilogram. 

– Świat pokładał duże nadzieje w bateriach sodowo-jonowych i z radością mogę poinformować, że opracowaliśmy technologię, której powszechne wdrożenie przyspieszy transformację energetyczną. To ważny kamień milowy dla Northvolt, ale ta technologia bateryjna jest kluczowa również dla osiągnięcia globalnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, poprzez uczynienie elektryfikacji bardziej opłacalną, zrównoważoną i dostępną na całym świecie – mówi Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Northvolt.