Sunex dzięki nowej linii zwiększy moce produkcyjne w segmencie mocowań o 80%

Warszawa, 21.11.2023 (ISBnews) – Sunex zainstalował w swoim raciborskim zakładzie zautomatyzowaną linię produkcyjną dla systemów zamocowań do instalacji solarnych i fotowoltaicznych, podała spółka. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia mocy produkcyjnych o 80%. Pierwsze produkty zostaną wytworzone w styczniu 2024 r.

"Zainstalowaliśmy wszystkie maszyny. To nowoczesna linia do wytwarzania systemów zamocowań do fotowoltaiki, elementów pomp ciepła i zasobników CWU. Pozwala nam na dużo większą elastyczność przy wytwarzaniu różnych typów zamocowań pod indywidualne wymagania klientów. Nasz zakład będzie teraz o wiele bardziej wydajny i zautomatyzowany, a to pozwoli nam na ograniczenie kosztów produkcji i dalsze podniesienie jakości produktów" – powiedział prezes Romuald Kalyciok, cytowany w komunikacie.

Nowa linia jest elementem większej inwestycji, w ramach której spółka realizuje badania przemysłowe i prace rozwojowe, by wprowadzić na rynek Autonomiczny System Grzewczy bazujący na OZE. Wartość całego przedsięwzięcia to 16,25 mln zł, z czego 8,22 mln zł dofinansowuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Naszym celem jest coraz większa automatyzacja i robotyzacja produkcji. Dzięki temu nasze produkty – przy jednoczesnym zachowaniu parametrów jakościowych – są atrakcyjne cenowo wobec coraz większej konkurencji, m.in. z Chin" – dodał Kalyciok.

Moce produkcyjne spółki w segmencie zamocowań instalacji fotowoltaicznych wzrosną o 80% dzięki nowej linii, a powstałe elementy w większości trafią do sprzedaży na rynki niemieckojęzyczne, które są strategicznymi dla Grupy Sunex.

Sunex jest producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Firma powstała w 2002 roku w Raciborzu. Oferuje m.in.: pompy ciepła, kolektory słoneczne, termosyfony, systemy montażowe, systemy połączeniowe, zasobniki, grupy pompowe, stacje wymiany ciepła, regulatory solarne. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r., przenosząc się z rynku NewConnect.

(ISBnews)