Northvolt – powstanie nowa fabryka baterii litowo-jonowych

Northvolt wybuduje największą w Europie kontynentalnej fabrykę baterii. Powstanie ona w Heide, Schleswig-Holstein w północnych Niemczech. Jej potencjalna roczna moc produkcyjna wyniesie 60 GWh. Zrównoważone baterie litowo-jonowe, wystarczą dla około miliona pojazdów elektrycznych.

Fabryka baterii litowo-jonowych Northvolt Drei zatrudni 3000 osób. Swoje pierwsze baterie wyprodukuje pod koniec 2025 r. Zwiększy możliwości produkcyjne Northvolt do ponad 170 GWh.

– Projekt Northvolt Drei doskonale pasuje do obiecujących przyszłych przedsięwzięć z zakresu czystej technologii, powstających w północnych Niemczech. Wspiera też szerszą europejską przemianę w kierunku zrównoważonego społeczeństwa – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i prezes Northvolt.

Najczystsze miejsce do produkcji zrównoważonych baterii litowo-jonowych

Wybór Heide, Schleswig-Holstein, jest kluczowy dla osiągnięcia celu firmy. W tym właśnie regionie znajdują się najczystsze sieci energetyczne w Niemczech. Jedna z nich charakteryzuje się nadwyżką energii elektrycznej wytwarzanej przez lądową i morską farmę wiatrową, uzupełnianą energią odnawialną dostarczaną przez połączenie ze źródłami w Danii i Norwegii.

– Sposób, w jaki produkujemy ogniwa bateryjne, ma ogromne znaczenie. Jeśli w produkcji używany jest węgiel, w baterii automatycznie zawarta jest spora ilość CO2. Jeśli jednak użyjemy odnawialnej energii, mamy możliwość stworzenia zrównoważonego produktu. Nasza filozofia zakłada, że nowe energochłonne gałęzie przemysłu, takie jak produkcja baterii, powinny powstawać jak najbliżej produkcji czystej energii – mówi Peter Carlsson.

Poza produkcją baterii litowo-jonowych, Northvolt Drei będzie także zakładem recyklingu baterii.