Punkt Zwrotny: edukacja ekologiczna na warszawskiej Pradze

Punkt Zwrotny to nowe miejsce na mapie Warszawy. Mogą z niego korzystać przede wszystkim szkoły – nastolatki i młodzież. To miejsce, gdzie w zabawny, interaktywny sposób, poprzez doświadczanie i emocjonujące gry, można uczyć się o cyrkularności i zrównoważonej modzie.

Tematem przewodnim Punktu Zwrotnego jest branża modowa – to nie przypadek, bo młodzi ludzie budują swoją tożsamość poprzez stroje, dodatki i wygląd. Niewielu zdaje sobie sprawę, że rocznie produkowanych jest aż 62 miliony ton odzieży. Z tego co piąta sztuka nigdy się nie sprzedaje i zostaje odpadem, a zaledwie 1 proc. ubrań jest recyklingowana. Dodatkowo, produkcja ciuchów to nie tylko zużywanie materiałów, to też zużywane zasoby. Wyprodukowanie tylko jednego t-shirta to ponad 8 tysięcy litrów wody – prawie dwa razy tyle ile mieści się w standardowym basenie ogrodowym.

Raporty informują, że młodzież słyszała o zmianach klimatu, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi, żeby zrozumieć ich konsekwencje. Dlatego często przyjmuje bierną postawę, wobec tego zjawiska. „Jeśli i tak mam umrzeć to niech to będzie w modnych butach” powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej. Gra, współpraca, dobra grafika, multimedia i ekspercka wiedza przekazana w interaktywnej formie to składowe przepisu na Punkt Zwrotny. Od 10 lat projektujemy innowacyjne narzędzia do edukacji ekologicznej, a stworzenie interaktywnego EkoCentrum było największym naszym marzeniem. Wpadnijcie i przekonajcie się sami jak wyszło – zaprasza Małgosia Żmijska z fundacji Mamy Projekt. 

Młodzież szkolna może już bezpłatnie odwiedzać Punkt Zwrotny

Zapraszamy grupy młodzieży szkolnej do wspólnej zabawy w czterech pokojach tematycznych. W każdym z nich, poprzez zagadki i gry można odkrywać kolejne tajemnice fast fashion. Gracze będą wyłapywali manipulacje w reklamach i social mediach, zobaczą cyrkularność w praktyce, gdy posegregują odpady. Sprawdzą, jak czytać metki. Będą ratować las ścięty pod produkcję wiskozy i liczyć, ile wody potrzeba do produkcji bawełny. Na koniec wszyscy spotkamy się w okrągłym forum, gdzie razem z edukatorem utrwalimy wiedzę zdobytą w Punkcie Zwrotnym – tłumaczy Joanna Studzińska z fundacji Mamy Projekt.

EkoCentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88 w dawnej bramie FSO (teraz FSO Park). Żeby wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu klasy – wystarczy się zapisać – link do formularza. W weekendy w Punkcie Zwrotnym będą odbywać się warsztaty less waste, spotkania, wymiany ubrań. EkoCentrum będzie współpracować z różnymi organizacjami ekologicznymi.