Europę czekają ogromne zmiany w OZE

technologiczne zmiany w OZE

Do 2050 r. prawie 84 proc. energii wytwarzanej w Europie będzie pochodzić z energii słonecznej, wiatrowej lub hydroenergii – wynika z raportu „Przyszłość europejskiej energii odnawialnej” przygotowanego dla Panasonic Toughbook przez White Space Strategy.

W ciągu dekady Europa doświadczy ogromnych zmian w sektorze energii odnawialnej. Autorzy raportu przeanalizowali ponad 300 różnych źródeł danych. Zmiany w OZE są nieuchronne.

Ponieważ kraje europejskie zwracają się coraz bardziej w kierunku energii odnawialnej, będzie musiał nastąpić transfer wiedzy i umiejętności pomiędzy pracownikami z różnych krajów – powiedział Andrew Downs, dyrektor White Space Strategy. – Pracownicy działający w tych nowych obszarach muszą mieć dostęp do technologii, które pozwolą im wydajnie i skutecznie działać w trudnych i odległych środowiskach pracy z ograniczoną łącznością.

Najważniejsze zmiany w OZE

Główne zmiany w sektorze OZE przewidywane przez konsultantów z firmy White Space Strategy zakładają, że:

  • Do 2050 r. prawie 84 proc. energii wytwarzanej w Europie będzie pochodzić z energii słonecznej, wiatrowej lub hydroenergii. W porównaniu z nieco poniżej 50 proc. w 2021 r.
  • Energia słoneczna wyprzedzi lądową energię wiatrową jako podstawowa technologia odnawialna, na której będzie polegało większość państw w Europie.
  • Rozwój hydroenergii będzie ograniczony do określonych obszarów górskich oraz przybierze formę mniejszych i bardziej oddalonych instalacji. 
  • Morze Północne umocni swoją pozycję jako najbardziej rozwinięty region w produkcji morskiej energii wiatrowej, ale będzie coraz bardziej konkurował z farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i w Kanale La Manche.
  • Państwa Europy Południowej będą coraz częściej inwestować w energię odnawialną i dążyć do zwiększenia swojej oferty w tym obszarze.