2 GW z pływającej farmy wiatrowej w Kalifornii

Ocean Winds (OW) i Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), otrzymały od amerykańskiego Biura Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) 32,5 tys. hektarów powierzchni dzierżawy w rejonie Morro Bay u środkowych wybrzeży Kalifornii. Udział w przedsięwzięciu jest realizowany przez spółkę Golden State Wind, w której rozkład udziałów wynosi 50/50.

Dzierżawa jest jednym z pięciu miejsc u wybrzeży Kalifornii, które były przedmiotem aukcji zorganizowanej przez BOEM. Aukcja to pierwsza sprzedaż dzierżawy morskiej energii wiatrowej w kraju. Także pierwsza sprzedaż dzierżawy morskiej energii wiatrowej na Zachodnim Wybrzeżu związana z technologią pływających farm wiatrowych.

Pływająca morska energetyka wiatrowa

OW rozwija już około 4 GW w postaci projektów offshore w północno-wschodniej części USA. Także Mayflower Wind u wybrzeży Nowej Anglii i Bluepoint Wind u wybrzeży Nowego Jorku i New Jersey. Najnowszym jest projekt rozwijany z dzierżawy dna morskiego przyznanego podczas aukcji New York Bight na początku tego roku.

Jako pionier w pływającej morskiej energetyce wiatrowej, mocno wierzymy w jej zdolność do wytwarzania odnawialnej energii o dużej mocy i zarazem tworzenia lokalnych możliwości na całym świecie. Ocean Winds jest bardzo dumna z pierwszej „pływającej” wygranej aukcji na nowy projekt w USA. Jesteśmy zaangażowani w przybliżenie kraju i Kalifornii do osiągnięcia ich celów w zakresie czystej energii, jednocześnie budując nowy przemysł krajowy, tworząc miejsca pracy i pobudzając lokalną gospodarkę – powiedział Bautista Rodriguez, dyrektor generalny Ocean Winds.

Ocean Winds ma ponad 10-letnie doświadczenie w pływającej morskiej energetyce wiatrowej. W szczególności poprzez rozwój i eksploatację Windfloat Atlantic, pierwszej na świecie w pełni komercyjnie działającej pływającej morskiej farmie wiatrowej. OW ma znaczący portfel pływających projektów w Europie i Korei Południowej. 

Dodatkowe 2 GW morskiej energii

Po zbudowaniu i uruchomieniu instalacji, generowane będzie 2 GW morskiej energii wiatrowej. To daje wystarczającą ilość energii do zasilania równowartości 90 tys. domów. Przybliży to USA i Kalifornię do osiągnięcia celów czystej energii wyznaczonej na 15 GW w pływających instalacjach energii wiatrowej do 2035 r. w USA. W tym 5 GW do 2030 r. w Kalifornii.

OW i CPP Investments, Golden State Wind zobowiązał się do inwestowania w rozwój siły roboczej i łańcucha dostaw. Także do ścisłej współpracy z kluczowymi lokalnymi interesariuszami, aby zmaksymalizować korzyści dla Kalifornii z rozwijającego się przemysłu morskiej energii wiatrowej.