Danfoss: zeroemisyjna fabryka w Polsce

Panattoni zakończył budowę zeroemisyjnej fabryki dla Danfoss w Grodzisku Mazowieckim. Firma produkuje energooszczędne komponenty i rozwiązania technologiczne m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa oraz branży napędowej. 

– Bez zeromisyjnych budynków nie osiągniemy neutralności emisyjnej. Ekologiczne inwestycje zapewniają wymierne oszczędności w kosztach i eksploatacji budynku. Także gwarantują zysk w postaci ochrony środowiska. Obiekty BTS (build to suit – szyte na miarę̨), na czele z fabryką Danfoss, są tego przykładem – mówi Emilia Dębowska z Panattoni

Nową fabrykę wybudowano w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii. Także wykorzystać tzw. „zyski ciepła” pochodzące z procesów produkcyjnych, z agregatów wody lodowej oraz sprężarek powietrza. To pozwala efektywnie ogrzać hale i biura oraz przygotować ciepłą wodę użytkową̨. W okresach przejściowych i zimowym podstawowe źródło ogrzewania to pompy ciepła, wspomagane przez odzysk ciepła z powyższych procesów. Instalacje grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne oraz maszyny produkcyjne zasilane są zieloną energią elektryczną. 

Wszystkie instalacje techniczne w grodziskiej inwestycji kontroluje system zarządzania budynkiem BMS. Konstrukcja budynków hali produkcyjnej i magazynu nadaje się pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Deweloper zwiększył izolacyjność hali, by ograniczyć straty energii cieplnej. Panattoni wdrożyło również rozwiązania ograniczające zużycie wody m.in. poprzez zastosowanie elektrozaworów odcinających i kranów bezdotykowych w pomieszczeniach socjalnych.