SUP w Polsce dwa lata po terminie

SUP

Z prawie dwuletnim opóźnieniem Sejm przyjął przepisy adaptujące unijne dyrektywy plastikowe (Single Use Plastic – SUP). Mają one spowodować wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży, wprowadzić oznaczenia produktów zawierających plastik. Przepisy ponadto nakładają na wprowadzających obowiązek odbioru butelek PET, a także wprowadzają opłatę za zaśmiecanie.

Zapłacimy za jednorazowe kubki i talerze

Jedną z najbardziej istotnych zmian jest wprowadzenie bodźców ekonomicznych, które mają ograniczyć stosowanie produktów z tworzyw sztucznych. Chodzi o kubki na napoje z pokrywkami i wieczkami oraz pojemniki na żywność (w tym pojemniki typu fast food), z których bezpośrednio są spożywane posiłki. W praktyce oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli korzystać z produktów jednorazowych zapłacimy za nie dodatkowo. Rozwiązanie to nie jest w sumie niczym nowym. Wiele punktów oferujących napoje na wynos obniża cenę, jeżeli przychodzimy z własnym kubkiem.

SUP: Znikną plastikowe słomki, patyczki, sztućce

Jest to kolejny zakaz, który zweryfikował rynek. Zdecydowana większość z produktów, których używania ustawa zakazuje, zniknęła już z rynku. Praktycznie nie uświadczymy plastikowych słomek czy mieszadełek do napojów. W wyniku nowych przepisów znikną także plastikowe patyczki higieniczne oraz patyczki mocowane do balonów.

Koniec styropianowych pojemników 

Przepisy zakazują także używania pojemników na żywność wykonanych z polistyrenu ekspandowanego. Jest to nic innego jak często spotykany – szczególnie w gastronomii – styropian. Po wejściu w życie przepisów nie będzie można pakować dań na wynos w wykonane z tego materiału pojemniki czy kubki.

Żółw informuje o zawartości plastiku

Dwukolorowe piktogramy z wizerunkiem żółwia są dobrze już znane świadomym konsumentom. Informują one o tym, że dane opakowanie zawiera plastik i musi trafić do tego właśnie strumienia odpadów. Ten obowiązek dotyczy takich produktów jak: podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, kubki na napoje.

Będą opłaty dla producentów

Nowela wprowadza również rozszerzoną odpowiedzialność producentów w związku z wprowadzaniem na rynek produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Będzie to np. 20 groszy za 1 kg wprowadzonego do obrotu produktu lub 3 grosze za jedną sztukę. Ostateczne stawki także określi rozporządzeniu. Dodatkowo przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe produkty z plastiku poniosą opłaty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych związanych z ograniczeniem stosowania plastiku.

System kaucyjny w oparciu o SUP

Wygląda na to, że na podstawie uchwalonych przepisów odbywać się będzie odbiór butelek PET. Uchwalone przepisy określają bowiem roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci wprowadzający na rynek napoje w takich opakowaniach. Od 2025 r. będzie to 77 proc., a od 2029 r. – 90 proc.

Koniec ze zbiórką nakrętek?

Nowością dla konsumentów będzie przepis przewidujący, że wykonane z plastiku zakrętki i wieczka do pojemników na napoje do 3 litrów, będą musiały być trwale do nich przymocowane. A to może oznaczać koniec bardzo popularnych w Polsce zbiórek.

Teraz ustawą zajmie się Senat. Następnie wróci ona do Sejmu, a po ostatecznym głosowaniu trafi do Prezydenta.  Jeżeli dalszy proces legislacyjny przebiegnie sprawnie przepisy wejdą w życie z dwuletnim opóźnieniem.