Visa: wygodne płatności w punktach ładowania aut elektrycznych 

Nie ma obecnie szeroko rozpowszechnionego standardu płatności w punktach ładowania samochodów elektrycznych. W rezultacie konsumenci w Europie, w tym w Polsce często muszą korzystać z jednej opcji (na przykład zarejestrowania się w określonej aplikacji lub programie dostawcy usług ładowania). W niektórych sytuacjach nie są w stanie w ogóle naładować pojazdu, ponieważ nie mają wykupionego odpowiedniego abonamentu. 

– Branża ładowania pojazdów elektrycznych powinna zapewnić konsumentom swobodę wyboru metody płatności. Może być to osiągnięte przede wszystkim dzięki przyjęciu rozwiązań opartych na interoperacyjnych płatnościach typu open-loop – czytamy w komunikacie Visa.

Celem Visa jest wprowadzenie zmian korzystnych dla konsumentów, przy współpracy z producentami punktów ładowania pojazdów elektrycznych i innymi liderami branżowymi. Chodzi o wprowadzenie tzw. interoperacyjnych płatności zbliżeniowych, a szerzej – cyfrowych płatności. Drugim celem jest wypracowanie odpowiednich rozwiązań pozwalających na upowszechnienie dostępu do nich.

–  Uważamy, że rozpowszechnienie pojazdów elektrycznych jest kluczowe do osiągnięcia europejskiego celu neutralności węglowej. Jeśli jednak chcemy, by ludzie wybierali elektromobilność, musimy wyjść naprzeciw ich potrzebom i zapewnić by każdy mógł płacić tak jak chce za ładowanie pojazdów elektrycznych. W tej chwili nie ma takiej możliwości. Dążymy do tego, by to zmienić i dać konsumentom wolność wyboru – powiedziała Katarzyna Zubrzycka, dyrektorka działu detalistów i agentów rozliczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa.

Visa jako pierwsza firma z branży usług finansowych i płatniczych stanie się pełnoprawnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. PSPA działa na rzecz ukształtowania odpowiedniego otoczenia gospodarczego i prawnego, pozwalającego na dynamiczny rozwój zero- i niskoemisyjnych technologii w transporcie. Organizacja zrzesza ponad 190 przedsiębiorstw i współpracuje z przemysłem, administracją i społeczeństwem. M.in. w krajach Europy Środkowo-Wschodniej takich jak, Czechy, Słowacja, Litwa, Rumunia, Bułgaria, Estonia i Węgry.

– Liczba podmiotów świadczących usługi ładowania cały czas się zwiększa. Wraz z nią rośnie liczba aplikacji mobilnych, które muszą posiadać kierowcy samochodów elektrycznych, chcąc swobodnie podróżować po Polsce. Dlatego niezbędne są działania na rzecz ujednolicenia sposobu opłat oraz wprowadzenia jak największych ułatwień związanych z korzystaniem z sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Współpraca Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych z Visa ułatwi podjęcie skutecznych działań pozwalających na realizację tych celów – podkreślił Maciej Mazur, dyrektor Zarządzający PSPA.