II edycja konkursu „Liderzy ESG”

Liderzy ESG

Rusza II edycja konkursu „Liderzy ESG”. Firmy będą rywalizowały  w kategoriach: Strategia, Innowacja i Program edukacyjny.

Opublikowany pod koniec maja 2022 roku raport „Liderzy ESG 2021” był oficjalnym zwieńczeniem pierwszej edycji tytułowego konkursu. Spośród setki zgłoszeń wyłoniono pierwszych laureatów w kategoriach: Strategia, Innowacja, Program edukacyjny i Wizjoner/Wizjonerka Zielonej Transformacji. Takich, którzy również zasługują na tytuł Lidera ESG czy Wizjonera/Wizjonerki Zielonej Transformacji jest jednak o wiele więcej. Ze względu zainteresowanie pierwszą edycją organizatorzy, ogłosili start drugiej odsłony konkursu.

Od 8 czerwca firmy oraz instytucje mogą zgłaszać swoją kandydaturę do II edycji konkursu „Liderzy ESG”. Formularze zgłoszeniowe i regulamin znajdują się stronie www.liderzyesg.pl. Termin na wypełnienie ankiety upływa 30 września 2022 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w grudniu 2022 r.

Liderzy ESG: trzy kategorie konkursowe

Poszczególne podmioty będą mogły rywalizować o tytuł „Lidera ESG 2022” w trzech kategoriach. Są nimi: Strategia ESG, Program edukacyjny w obszarze ESG oraz Innowacja w obszarze ESG. W każdej dziedzinie Kapituła przyzna trzy nagrody – diamentową za pierwsze miejsce, złotą za drugie i srebrną za trzecie. Ponadto może przyznać specjalne wyróżnienie.

– Startujemy z drugą odsłoną konkursu Liderzy ESG. Podobnie jak rok wcześniej firmy i instytucje będą mogły zawalczyć o tytuł Lidera ESG w trzech kategoriach. Niektóre firmy działają w specyficznym dla swojej branży otoczeniu, dlatego, żeby ułatwić wypełnianie ankiet ulepszyliśmy formularz zgłoszeniowy. Jednym z tegorocznych usprawnień jest osobny zestaw pytań dla spółek z sektora finansowego. Mamy nadzieję, że w drugiej edycji Liderów ESG weźmie udział jeszcze więcej firm niż w poprzedniej – mówi Robert Bohynik, wiceprezes Zarządu NN Investment Partners TFI.

Wizjoner/Wizjonerka Zielonej Transformacji

Osobną kategorią dla osób fizycznych jest Wizjoner/Wizjonerka Zielonej Transformacji. Ta specjalna nagroda zostanie przyznana dla osoby, która wyróżniła się działalnością na rzecz ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Kandydatów w tej dziedzinie zgłaszać mogą nie tylko spółki, ale także członkowie Kapituły.

– ESG to niewątpliwie jeden z najważniejszych trendów na rynkach finansowych. Konkurs Liderzy ESG powstał z myślą o tych, którzy chcą podążać za szybko rozwijającym się rynkiem i rosnącymi potrzebami inwestorów w kontekście odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. Oprócz kategorii dla przedsiębiorstw i organizacji, z myślą o osobach, które podjęły szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i mają istotny wpływ na przyszłość środowiska i społeczeństwa, stworzyliśmy kategorię Wizjonerki/Wizjonera Zielonej Transformacji. Sukces i zainteresowanie pierwszą edycją utwierdził nas w przekonaniu, że ta inicjatywa ma sens, gdyż zwraca uwagę spółek na to, jak istotne jest uwzględnienie w działalności przedsiębiorstw kryteriów ESG oraz jak ważne jest raportowanie danych niefinansowych w sposób rzetelny i przejrzysty. Mam nadzieję, że tegoroczna, druga edycja konkursu również pozwoli nam na wyłonienie zarówno podmiotów, jak  i osób, najlepszych w obszarze zielonej transformacji – wskazuje Izabela Olszewska, członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Laureaci z 2021 mile widziani

Każda z firm czy instytucji, chcących zgłosić swoją kandydaturę, może wziąć udział w więcej niż jednej kategorii. Przystąpić mogą również kandydaci pierwszej edycji konkursu. Jednak z wyjątkiem laureatów w danej kategorii (np. laureat pierwszej edycji konkursu w kategorii Strategia ESG,  w drugiej edycji może przystąpić do konkursu w kategoriach Innowacja w obszarze ESG oraz Program edukacyjny w obszarze ESG). 

– Zrównoważony rozwój i ESG z miesiąca na miesiąc zyskują na znaczeniu. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak wśród firm rośnie świadomość wagi tych czynników. Odzwierciedla to raport “Liderzy ESG 2021”, jaki oddaliśmy na państwa ręce. Zawiera on case studies laureatów I edycji konkursu, w którym dzielą się swoimi osiągnięciami. Bez konkretnych decyzji inwestycyjnych prowadzących do oszczędzania zasobów energetycznych i surowcowych, wykorzystania odnawialnych źródeł energii czy zmian w sposobie funkcjonowania organizacji nie tylko nie zrealizujemy odpowiedzialnej strategii ESG, ale też nie będziemy w stanie odpowiedzieć na oczekiwania interesariuszy. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej, II edycji konkursu “Liderzy ESG”, warto dołączyć do tego grona i wytyczać kierunek działania dla biznesu, a jestem przekonany, że każdy znajdzie tu dla siebie coś inspirującego” – mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska, CEE Assurance Sustainability Leader.

W Kapitule „Liderów ESG 2022” zasiądą:

 • Izabela Olszewska, członek zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW);
 • Robert Bohynik, CFA, wiceprezes zarządu, NN Investment Partners TFI;
 • Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska, CEE Assurance Sustainability Leader;
 • dr Monika Sady, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie;
 • Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK);
 • Włodzimierz Kiciński, wiceprezes, Związek Banków Polskich (ZBP);
 • dr Piotr Dardziński, prezes, Sieć Badawcza Łukasiewicz;
 • Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy, UN Global Compact Network Poland;
 • Robert Adamczyk, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i ESG, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR);
 • Jacek Pochłopień, redaktor w Infor Pl, Dziennik Gazeta Prawna;
 • Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny, Konfederacja Lewiatan.

Członkowie Kapituły rozpatrzą zgłoszenia wyłonione przez zespół analityczny, na co dzień zajmujący się analizą ESG i zrównoważonym rozwojem.

Poniżej znajdują się formularze zgłoszeniowe do poszczególnych kategorii:

Organizatorami konkursu są NN Investment Partners TFI, PwC Polska i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest UN Global Compact Network Poland, Partnerami Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. A także Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Związek Banków Polskich (ZBP).