Czy telemedycyna jest receptą na obniżenie śladu węglowego? 

Rynek usług medycznych, odpowiada za 8,5 proc. emisji gazów cieplarnianych w USA. Z tego znaczna część generowana jest podczas onkologicznych zabiegów chirurgicznych. Kolejnym źródłem są zbędne procedury medyczne, które można wyeliminować dzięki telemedycynie. Do takich wniosków doszli badacze z University of Michigan Medical School. 

Odejście od paliw kopalnych na rzecz czystych technologii to tylko jeden ze sposobów na dekarbonizację. Dziś ślad węglowy liczony jest dla poszczególnych gałęzi przemysłu. Jak się okazuje, branża opieki zdrowotnej ma realny wpływ na wysokość emisji gazów cieplarnianych. W USA jest to ponad 8,5 proc. Może się to wydawać niewiele, ale dla porównania transport jest odpowiedzialny za 11 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Receptą może okazać się wykorzystanie telemedycyny oraz skrócenie czasu zabiegów. 

– Telemedycyna jest doskonałym sposobem na zmniejszenie wpływu chirurgii onkologicznej na klimat. Podczas pandemii wszyscy korzystaliśmy z wirtualnej opieki i jeśli zdołalibyśmy uczynić to rutynowym aspektem opieki onkologicznej w okresie przedoperacyjnym i pooperacyjnym, udałoby nam się zmniejszyć wpływ świadczenia opieki na klimat. Dodatkowo uczynić ją wygodniejszą dla pacjentów — mówił Victor Agbafe University of Michigan Medical School. 

Holo4Med – skrócenie zabiegów i platforma telemedyczna

W walce ze śladem węglowym jednostkom medycznym może pomóc start-up znad Wisły Holo4Med, który opracował rozwiązanie skracające czas zabiegów onkologicznych oraz zbudował platformę telemedyczną, z której do tej pory skorzystało ponad 600 tys. Europejczyków. 

– Telemedycyna to doskonałe rozwiązanie pozwalające dotrzeć z poradą medyczną do najbardziej oddalonych miejsc. Specjaliści światowej klasy mogą pomagać pacjentom bez względu na to, gdzie się znajdują. Dodatkowo wykorzystując urządzenia medyczne, takie jak zdalny ciśnieniomierz, stetoskop, termometr, pulsoksymetr czy glukometr, możemy monitorować stan pacjenta i reagować w razie potrzeby. Wszystko to pozwala nam zredukować konieczność przemieszczania się pacjentów, a to wpływa bezpośrednio na obniżenie śladu węglowego – tłumaczy Robert Król, CEO, Holo4Med. – W przypadku operacji onkologicznych dużą rolę odgrywa czas przeprowadzania zabiegu. Wykorzystując naszą technologię HoloMIAI, czyli holograficznego obrazowania pola operacyjnego, radiolodzy mogą szybciej i precyzyjniej dokonać termoablacji. Skracając w ten sposób operację redukujemy także ślad węglowy – dodaje Król. 

Telemedycyna wspierana technologiami

Rozwój technologii 5G i urządzeń pozwalających na zdalne monitorowanie stanu pacjenta, nie tylko zapobiega wykluczeniu związanemu z dostępnością do usług medycznych. Dodatkowo realnie wpływa na poziom emisji gazów cieplarnianych. Obecnie teleporada, to nie znana z czasów pandemii rozmowa telefoniczna. To możliwość rozmowy z lekarzem przy pomocy video z wykorzystaniem urządzeń wspierających diagnozę, mogących monitorować stan pacjenta 24h na dobę.