Oczyszczanie zbiorników wodnych z odpadów

Podczas akcji oczyszczania sztucznego jeziora w Bośni i Hercegowinie wyłowiono 30 ton odpadów. Wspólna akcja organizacji everwave i Grohe.

Niemiecka pozarządowa organizacja everwave przy wsparciu firmy Grohe stworzyła zaawansowaną technologicznie łódź “CollectiX”. Łódź służy do wyławiania śmieci i umożliwia oczyszczanie zbiorników wodnych. W lutym 2022 roku zebrano 30 ton odpadów z akwenu Bočac w Bośni i Hercegowinie – to waga ponad miliona półtoralitrowych butelek PET.

Według najnowszych prognoz do 2050 roku stężenie odpadów plastikowych w oceanach może wzrosnąć czterokrotnie. Skutki tego zjawiska będą odczuwalne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. WWF podkreśla, że podjęcie natychmiastowych działań jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Specjalna łódź czyszcząca

Niemiecka pozarządowa organizacja everwave przy wsparciu firmy Grohen stworzyła zaawansowaną technologicznie łódź “CollectiX”. Łódź służy do wyławiania śmieci i umożliwia oczyszczanie zbiorników wodnych.  W lutym 2022 roku zebrano 30 ton odpadów z akwenu Bočac w Bośni i Hercegowinie – to waga ponad miliona półtoralitrowych butelek PET. Wyposażona w system analizy składu odpadów łódź oczyszcza wodę od różnego rodzaju plastikowych opakowań i innych przedmiotów, które mają negatywny wpływ na ekosystem. Ostatnim etapem jest wprowadzenie jak największej ilości materiałów pozyskanych z tego surowca z powrotem do obiegu, czyli recykling.

Oczyszczanie zbiorników: wspólne rozwiązywanie problemu skażenia wód plastikiem

Ostatnia akcja sprzątania zbiornika wodnego Bocac w Bośni i Hercegowinie jest jednym z głównych założeń współpracy GROHE z everwave. To organizacja, która wykorzystuje innowacyjne technologie, aby zbierać plastikowe odpady z rzek i jezior, zanim trafią one do oceanów. Partnerzy razem angażują się w edukację, aby uświadomić ludziom, jak poważny wpływ na ekosystemy mają plastikowe odpady. Chcą też zmotywować konsumentów do rezygnacji z plastiku.

Akcja sprzątania zbiorników wodnych jest bezpośrednim wynikiem kampanii GROHE „Made for your water” (w wersji pol.: „Wyprodukowano dla polskiej wody”).