Światowy Dzień Ziemi 2022

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. W tym roku obchodzimy go pod hasłem: „Inwestujmy w naszą planetę”. Warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć: co możemy nie tylko w tym dniu, ale w ogóle zrobić dla środowiska naturalnego i dla naszej planety?

Dzień Ziemi w Polsce kojarzony jest głównie z wielkim sprzątaniem miast i lasów. Tegorocznym motywem przewodnim ustanowionego ponad 30 lat temu przez ONZ święta jest hasło „Inwestujmy w naszą planetę”. Rok temu hasło brzmiało: „Przywróć naszą Ziemię”.

Dzień Ziemi 2022 to okazja do promowania ekologicznych postaw. Uświadamiania wielu problemów i uczestnictwa w różnych inicjatywach. Dzień Ziemi to także okazja do pokazywania indywidualnych postaw i pomysłów na wspieranie natury. Ciekawa jest historia narodzin ruchu. Poniżej opis za eko kalendarzem.

O narodzinach ruchu ekologicznego

Zapraszam Was w podróż do zbuntowanych Stanów Zjednoczonych końca lat ’60-ych XX wieku. Do szalonej ery Jimi’ego Hendrix’a i Janis Joplin, ogarniętej od kilku lat protestami przeciwko wojnie w Wietnamie. Nucąc pieśni Johna Lennona, wielu młodych Amerykanów wierzyło, że możliwy jest lepszy świat tu i teraz. Chcieli żyć naturalnie, w pokoju, braterstwie i siostrzeństwie. Jednocześnie kwestie ekologicznie nie były tematem doniesień prasy i codziennych rozmów. Klasa średnia uciekała wielkimi samochodami do domów poza miastem, a nielimitowany smród fabryk uchodził za zapach dobrobytu.

Pomysł Partii Demokratycznej

Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Ten pomysł Nelsona trafił na żyzny grunt. Na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów. Domagali się oni walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Pierwszy dzień Ziemi, 22 kwietnia 1970 r., zakończył się dużym sukcesem. Zaraził tą ideą młodych ludzi aktywnie walczących o pokój i lepszy świat. Na jednym placu w Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. osób. Na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.

Clean Water Act i Clean Air Act

Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny. Kontynuując protesty sprawił, że politycy musieli zająć się tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy tematami, jak czystość wód i powietrza. W następnej dekadzie żądania ruchu przyniosły konkretne efekty. Uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act. Powstała państwowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń.

Globalnie od 1990 roku

Dzień Ziemi stał się naprawdę globalny w 1990 r. Zmobilizował on 200 mln ludzi w 141 państwach. Dodatkowo otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 r. w Rio de Janeiro. W 2000 r. głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków. Domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.