Jak ułatwić dostęp do wody pitnej?

szybkie odsalanie wody morskiej

Nanoseen, startup z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, opracował technologię pozwalającą na oczyszczanie i odsalania wody morskiej. Cały proces trwa zaledwie dwie minuty. Technologia nanomembrany może okazać się przełomem w walce z niedoborem wody słodkiej.

Na świecie żyją blisko 2 miliardy osób, które posiadają ograniczony dostęp do zasobów wody pitnej. Problem ten dotyka przede wszystkim mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej, Azji Centralnej czy Azji Południowo-Wschodniej. W przybliżeniu, co trzecia osoba na naszej planecie, każdego dnia staje przed wyzwaniem, w jaki sposób zapewnić sobie wodę możliwą do spożycia. Dlatego, aby zwalczyć ten problem, Nanoseen opracował z wykorzystaniem technologii NanoseenX specjalne nanomembrany odsalające i oczyszczające słoną i słonawą wodę, w czystą wodę, w ciągu zaledwie 2 minut.

Odsalanie wody z zastosowaniem nanomembran NanoseenX z innowacyjnymi i nowatorskimi nanomateriałami wytworzonymi przez naszą firmę obniżają koszty przedsięwzięcia, podnoszą wydajność procesu. Przy jednoczesnym braku ingerencji w środowisko naturalne. Stworzyliśmy przełomowe rozwiązanie – nanomembrany NanoseenX do oczyszczania i odsalania wody. Nasza nanotechnologia zapewni dostęp do wody pitnej wszystkim ludziom na Świecie. Jest to pierwsze i jedyne rozwiązanie wykorzystujące proces prostej filtracji, który polega na przepływie grawitacyjnym. Nie wymaga  dostępu do energii, czy ciśnienia. Nasze rozwiązanie jest łatwo skalowalne, niezwykle ekologiczne, zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Nie powoduje emisji CO2 – opowiada o projekcie Bartosz Kruszka CEO Nanoseen, która znajduje się w Pomorskim Parku-Naukowo Technologicznym Gdynia.

Odsalanie wody morskiej: technologia skutecznie walczy z mikroplastikiem

NanoseenX, poza odsalaniem wody, oczyszcza ją między innymi z mikro oraz nanoplastików, bakterii, wirusów, jonów metali lekkich i ciężkich. Praktyczne testy przeprowadzono w Sopocie. Wykorzystana nanotechnologia została dostosowana do każdej strefy klimatycznej, dzięki czemu można z niej skorzystać w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Zastosowanie znajdzie na plaży, w górach, terenach wiejskich i zurbanizowanych. Słowem, w każdym z miejsc, gdzie istnieje problem z dostępem do wody pitnej. Opracowana technologia może zostać użyta, także na tych obszarach, gdzie występuje problem z dostępem do energii elektrycznej.

Całkowita żywotność naszych nanomembran zależy od poziomu zanieczyszczenia wody i zasolenia, orientacyjny czas wynosi do 200 dni z 10-krotną regeneracją. Naszym celem w projekcie jest osiągnięcie pracy nanomembran do około 3000 dni uwzględniając regenerację 30- krotną – mówi Bartosz Kruszka.

Nanomembrany stworzone przez Nanoseen posiadają można dostosować do istniejących urządzeń, takich jak filtry, czy technologie obecne na rynku.