Kwas mlekowy zrewolucjonizuje polski rynek bioplastiku?

kwas mlekowy

Grupa Orlen uruchomia pierwszą w Polsce pilotażową instalację do produkcji ekologicznego kwasu mlekowego przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Inwestycję o wartości 10 mln zł realizuje rafineria Trzebinia, należącą do spółki Orlen Południe.

Kwas mlekowy: 5 tys. ton rocznie

Po zakończeniu pilotażu instalacja będzie rozbudowana, a produkcja kwasu mlekowego docelowo zwiększy się do 5 tys. ton rocznie. Taka ilość pozwoli na pokrycie ponad połowy krajowego zapotrzebowania na ten bioprodukt. Jest on powszechnie stosowany w nowoczesnym przemyśle, m.in. w branży chemicznej, spożywczej, kosmetycznej czy farmaceutycznej. Przy produkcji kwasu mlekowego w firma wykorzystuje mikroorganizmy. To one przerabiają surowce pochodzenia organicznego w pełnowartościowy i przyjazny środowisku produkt. Głównym surowcem jest tu melasa, będąca odpadem przy produkcji cukru.

Nadchodzi bioplastikowa rewolucja?

Kwas mlekowy wykorzystują różne gałęzie przemysłu. Szerokie zastosowanie ma jako środek zakwaszający oraz konserwant. W przemyśle cukierniczym może np. polepszać strukturę i objętość wypieków. Ponadto kwas mlekowy oraz jego pochodne znalazły zastosowanie w branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej jako naturalne składniki nawilżające. Produkt może być też wykorzystywany do wytwarzania materiałów ekologicznych, jako alternatywa dla plastiku. Wytworzony z niego polilaktyd (PLA) służy m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA wykorzystuje się także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.

W Polsce dotychczas nie wytwarzano kwasu mlekowego, a jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały do importowania go z Azji i Europy Zachodniej. Nowo powstała instalacja na etapie pilotażu będzie wytwarzać 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Jej uruchomienie to pierwszy krok do uzyskania produkcji na pełną skalę, czyli do 5 tys. ton rocznie. Obecnie w Polsce zapotrzebowanie na ten bioprodukt wynosi ok. 8 tys. ton rocznie. Docelowo produkcja pokryje więc ponad połowę krajowego popytu.