Zazielenianie zapalniczek, maszynek do golenia i długopisów – plany BIC

Do 2025 roku 100 proc. opakowań produktów BIC będzie nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania. To jedno z ekologicznych zobowiązań, podjętych i wdrażanych przez firmę w zakładach produkcyjnych na całym świecie.

BIC to globalny lider w kategorii produktów szkolno-biurowych, zapalniczek i maszynek do golenia. Każdego dnia dostarcza użytkownikom miliony produktów wykonanych w znacznej części z plastiku lub opakowanych w materiały z tworzyw sztucznych. Tym większego znaczenia nabiera ekologiczna deklaracja producenta, która wyznacza kierunek zmian na najbliższe lata.

Zobowiązanie na 100 proc.

Badania nad bezpośrednim wpływem swoich wyrobów na środowisko naturalne BIC rozpoczął już w 1994 roku od analizy cyklu życia produktu. Przyglądano się surowcom, zużyciu energii i wody, ilości wytwarzanych odpadów oraz procesowi utylizacji. Pierwsze wnioski, jakie wtedy wyciągnięto, zapoczątkowały drogę w kierunku zrównoważonego rozwoju i doprowadziły firmę do poniższych zobowiązań. Do 2025 roku:

 • 100 proc. opakowań będzie nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania
 • wszystkie opakowania papierowe i kartonowe będą pochodziły z certyfikowanych źródeł i/lub recyklingu
 • 100 proc. plastikowych opakowań BIC będzie wolnych od polichlorku winylu (PVC)
 • 75 proc. materiałów użytych do produkcji opakowań plastikowych będzie nadawało się do ponownego przetworzenia

Kluczowy zrównoważony rozwój

W 2020 roku w laboratoriach BIC przetestowano 24 alternatywne surowce, 11 rodzajów tworzyw sztucznych z recyklingu, 10 materiałów hybrydowych i 3 pochodzące z zasobów odnawialnych. Zdecydowano też, że od tej pory wszystkie nowe produkty i ich opakowania muszą być zgodne z nowymi zobowiązaniami dotyczącymi tworzyw sztucznych. Zrównoważony rozwój został uznany za kluczowe kryterium przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu na rynek nowej oferty. Dlatego zobowiązania podjęte przez firmę dwa lata temu już dziś przekładają się na realne zmiany.

 • Ograniczono ilość plastiku używanego w opakowaniach.
 • Ponad 97 proc. opakowań kartonowych BIC wytwarzanych jest z surowców pochodzących z recyklingu lub z certyfikowanych źródeł
 • 80 proc. opakowań produktów jest wykonanych z tektury
 • 94 proc. tworzyw sztucznych używanych w opakowaniach BIC nie zawiera PVC (polichlorku winylu)
 • 86 proc. swoich wyrobów BIC produkuje we własnych fabrykach.

Konsumenci, którzy w swoich wyborach kierują się ekologią, znajdą w ofercie BIC coś dla siebie. Linia BIC ECOlutions została zaprojektowana tak, by chronić naturalne zasoby naszej planety. Należące do niej produkty (m.in. długopisy, ołówki, kredki, markery, kleje czy korektory) wykonano, w co najmniej 50 proc. (do 100 proc.), z materiałów powtórnie przetworzonych.

Ekologiczna strategia BIC została zdefiniowana w filozofii 4 R:

 • REDUCE – zmniejszenie ilości surowców wykorzystywanych do wytwarzania produktów BIC
 • RECYCLED – wykorzystywanie do produkcji jak największej ilości materiałów pochodzących z recyklingu lub materiałów alternatywnych
 • REFILLABILITY – zwiększenie liczby produktów nadających się do ponownego napełnienia
 • RECYCLABILITY – poprawa możliwości ponownego przetwarzania produktów i opakowań