Cyrkularne wakacje z Biedronką

ekoWakacje z Biedronką

100 lokalizacji, 6 pikników edukacyjnych, 2 wydarzenia we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska i ponad 100 tys. sztuk zebranych plastikowych butelek. Takie są wyniki dwumiesięcznego ogólnopolskiego programu ekologicznego sieci „ekoWakacje z Biedronką”. 

Na pierwszą edycję projektu Biedronki złożyły się m.in. edukacyjna trasa śmieciarki Mieci po Polsce, zbiórka plastikowych butelek w sklepach sieci oraz wsparcie projektów Czyste Tatry i Czysty Bałtyk. W działaniach udział wzięło prawie 30 000 osób.

„EkoWakacje z Biedronką” to autorski projekt sieci. Miał na celu edukację konsumentów w zakresie poprawnej segregacji, recyklingu i odzysku odpadów, zwłaszcza w postaci butelek PET. Także przybliżenie im tematów związanych z dbaniem o środowisko. Na początku lipca Biedronka wystartowała z pierwszą edycją kampanii. W ramach zakończonego w sierpniu programu, sieć zrealizowała wakacyjną trasę po Polsce śmieciarki Mieci. Towarzyszyły jej ekologiczne pikniki dla całych rodzin. Zachęcano na nich klientów do uczestniczenia w zbiórce plastikowych butelek, która objęła 100 sklepów w całej Polsce. Biedronka po raz kolejny została też partnerem wspierającym akcji Czyste Tatry. Sieć była też partnerem strategicznym akcji Czysty Bałtyk. Ich celem było wspólne oczyszczenie polskiej przyrody z odpadów.

EkoWakacje z Biedronką: wolne od szkoły, ale nie od ekologii

W trakcie akcji sieć zebrała od klientów ponad 102 000 sztuk plastikowych butelek. Łączna ich waga wyniosła ponad 2 550 kg. A to oznacza, że z zebranego plastiku mogłoby powstać aż 116 286 sztuk nowych opakowań marki Polaris o pojemności 1l lub blisko 320 tysięcy standardowych długopisów..

—Bardzo cieszymy się, że klienci naszej sieci tak ciepło przyjęli pierwszą edycję projektu „ekoWakacje z Biedronką” i licznie zaangażowali się w działania. Wierzymy, że łącząc działania edukacyjne oraz bezpośrednie inicjatywy, takie jak zbiórki butelek, czy wspólne sprzątanie gór i plaż, możemy zainicjować prawdziwą zmianę w zakresie podejścia do ochrony środowiska – mówi Natalia Przybytkowska-Łasak, menedżer ds. ochrony środowiska w sieci Biedronka .

Segregacja i butelki zwrotne

Podczas zbiórek klienci mogli wziąć udział w ankiecie na temat ekologii. Aż 95 proc. respondentów zadeklarowało, że na co dzień podejmuje się recyklingu odpadów. 71 proc. potwierdziło, że oddaje butelki zwrotne do sklepów. Uczestnicy ankiety zapytani o to, co ma dla nich największe znaczenie podczas wybierania miejsca zwrotu butelek, przyznali, że jest to bliskość miejsca zamieszkania (73 proc.). Na dalszych miejscach wymieniali: możliwość zwrotu butelek w sklepie, w którym robią zakupy (46 proc.) oraz metoda zbiórki (13 proc.).