Przyszłość energetyki wiatrowej: wykorzystać potencjał

FOFW

W 2022 roku energia z wiatru będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Ostatnie rekordowe wyniki pokazują jak olbrzymi potencjał jest do wykorzystania. Konsekwentna rozbudowa wiatrowych mocy wytwórczych to wspólny cel całej branży. Dlatego niezbędne jest stworzenie miejsca i okazji do dialogu wszystkich zaangażowanych w ten sektor podmiotów. 

Okazją do poruszenia najbardziej aktualnych zagadnień będzie, organizowane od 2017 roku, Forum Operatorów Farm Wiatrowych. 

Miniony rok był pełen sukcesów dla energetyki wiatrowej. W 2021 roku odbyły się aukcje sprzedaży energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, w tym z wiatru. Ich wyniki pokazały, że technologia wiatrowa nadal jest bezkonkurencyjna.

Najnowszy raport Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Instytutu Jagiellońskiego pokazał, że rozwój lądowej energetyki wiatrowej oznacza przyśpieszenie polskiej transformacji energetycznej i szereg korzyści dla gospodarki.

Nowe farmy wiatrowe, przy najlepszym scenariuszu rozwoju, mogą zagwarantować 70-133 mld zł przyrostu PKB. Także 490-935 mln zł dodatkowych wpływów do samorządów, ok. 80 mld zł zamówień na produkty i usługi w łańcuchu dostaw oraz 51 do 97 tysięcy nowych miejsc pracy w perspektywie do 2030 r. Aby ten scenariusz się spełnił konieczne jest doprowadzanie do końca procesu liberalizacji ustawy odległościowej i zmiany obecnie obowiązujących przepisów zakazujących lokalizacji nowych farm wiatrowych – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. 

FOFW już w MArcu

Nadchodzące wydarzenie, jakim jest Forum.Operatorów Farm Wiatrowych to miejsce kształtowania się rzeczywistości i wyznaczania trendów w bliższej i dalszej perspektywie. Wyjątkowy program tego wydarzenia tworzą czołowe dla branży autorytety i eksperci. Biorą pod uwagę obecną sytuację ekonomiczno-polityczną, aby mówić o najbardziej aktualnych wyzwaniach przed którymi stoi cały sektor. Nasze wydarzenie to wiele godzin merytorycznych rozmów, prelekcji, a wszystko w kameralnej atmosferze, która sprzyja nawiązywaniu biznesowych kontaktów. 

Podczas nadchodzącego FOFW omawiane będą tematy związane z eksploatacją i utrzymaniem farm wiatrowych. Odbędą się specjalistyczne warsztaty poświęcone zagadnieniom obsługi i utrzymania lądowych farm wiatrowych zarówno w obszarze komercyjnym, jak i technicznym. Pojawią się także wątki, które w ostatnim czasie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Chodzi o rynek zielonych certyfikatów, cable pooling, linia bezpośrednia, zielony wodór i wiele innych.

Konsekwentna rozbudowa wiatrowych mocy wytwórczych to wspólny cel całej branży. Dlatego nie może Państwa zabraknąć na tym ważnym i merytorycznym spotkaniu. 

Życzymy owocnych debat i warsztatów podczas Forum, do zobaczenia w Sopocie 9-10 marca 2022! 

Szczegóły wydarzenia dostępne na www.wfof.eu/pl/