Pierwsza w Europie Rolnicza Dolina Wodorowa ruszy na Podlasiu

Dolina Wodorowa ruszy na Podlasiu

W obrębie podlaskiej gminy Sokoły ma szansę powstać pierwsza w Europie Rolnicza Dolina Wodorowa. W ubiegłym tygodniu podpisany został list intencyjny, który stanowi krok w stronę stworzenia systemu wytwarzania i wykorzystywania wodoru. Uwzględnia on potencjał gospodarstw rolnych tego regionu. Rolnicy mają stanowić kluczowe ogniwo w projekcie, zarówno po stronie produkcji wodoru, jak i jego późniejszym wykorzystaniu w swojej działalności.

Unikalność projektu Rolniczej Doliny Wodorowej polega na tym, że przyczynia się do zmniejszenia źródeł emisji COna wielu płaszczyznach. Z jednej strony pozwala na bezemisyjne wytwarzanie energii z użyciem OZE, w tym biogazowni rolniczych, z drugiej zaś umożliwia wykorzystanie wodoru m.in. do napędzania maszyn stosowanych w produkcji rolnej. Ma to ogromne znaczenie dla redukcji emisji gazów cieplarnianych. Sektor produkcji żywności odpowiada za około.20 proc. emisji dwutlenku węgla – jest to większa wartość niż ta emitowana przez cały sektor transportu. Do porozumienia przystąpiły cztery podmioty: Gmina Sokoły, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, TÜV.SÜD Polska Sp.z.o.o. oraz Nexus Consultants Sp. z o.o.

Zielona energia oparta o rolnictwo

 – Plan stworzenia pierwszej w Europie Rolniczej Doliny Wodorowej nie bez powodu pojawił się na Podlasiu. Chcemy stworzyć łańcuch wytwarzania zielonej energii opartej o sektor rolniczy, który jest mocną stroną tego regionu. W myśl idei gospodarki cyrkularnej zawartej w Zielonym Ładzie, powstanie cały system zarówno producentów, jak i odbiorców wodoru, a wszystko to w oparciu o lokalnych producentów rolnych – mówi Paweł Piotrowicz, ekspert ds. technologii wodorowych w TÜV SÜD Polska oraz prezes zarządu stowarzyszenia Hydrogen Poland.

Wodorowe maszyny na polskich polach

Sygnatariusze porozumienia, za cel obrali sobie między innymi, prowadzenie.projektów badawczych w zakresie zastosowań technologii i maszyn zasilanych wodorem w polskim i europejskim rolnictwie. Do realizacji tego planu potrzeba także zaangażowania lokalnych producentów rolnych oraz działań o charakterze edukacyjnym. 

– Inicjatywa powołania Doliny Wodorowej w naszym regionie, spotkała się z dużym.zainteresowaniem nie tylko przedstawicieli dużych gospodarstw, ale także rolników indywidualnych. Chcemy pokazać mieszkańcom Podlasia potencjał, jaki leży w technologii wodorowej i to, że każdy z nas może być częścią tego ekosystemu – mówi Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowsk.

Technologia wodorowa stanowi ważny element w procesie dekarbonizacji polskiej gospodarki. Wykorzystanie wodoru w nowym systemie energetycznym opartym o niskoemisyjne źródła energii stanowi kluczowe ogniwo pozwalające osiągnąć.Polsce krajowe i europejskie cele klimatyczne. Inicjatywa angażująca potencjał rolny Podlasia do wytwarzania oraz wykorzystywania wodoru, jest unikalna w skali Europy. Pozwala ona wykorzystać do produkcji zielonej energii potencjał tak ważnego dla Polski sektora, jakim jest rolnictwo.