Prezesi-wolontariusze wyremontują mieszkanie na warszawskim Targówku

wolontariat pracowniczy

Wolontariat pracowniczy to bardzo efektywny instrument łączący zaangażowanie społeczne z pomocą. Szczególnie, jeżeli biorą w nim udział osoby z wyższej kadry zarządzającej. Taki właśnie program zorganizowała fundacja Habitat for Humanity Poland. 15 grudnia, liderzy największych firm w Polsce związanych z branżą budowlaną i finansową: Castorama, Hilti Poland, Matexi Polska oraz Prudential, zamiast przyjść standardowo do pracy, stawią się na warszawskim Targówku. Założą robocze ubrania, kaski, wezmą udział w instruktażu BHP i… jako wolontariusze pomogą w remoncie mieszkania pani Marleny i jej syna. 

Ich małe mieszkanie wymaga pilnego remontu, jest w opłakanym stanie, zagrzybione, ze zniszczonymi podłogami. Nie jest również dostosowane do niepełnosprawności Adriana, który w wielu codziennych sprawach jest całkowicie uzależniony od swojej mamy. Na szczęście rodzina się wspiera. Świadomość, że są razem i zawsze mogą na siebie liczyć, daje im siłę i nadzieję na lepszą przyszłość. Pracy w mieszkaniu jest dużo, ale zmieni się ono nie do poznania. Największą metamorfozę przejdzie kuchnia, w której znajdą się wspaniałe meble kuchenne podarowane przez Fundację Leroy Merlin. Na czas remontu rodzina została zakwaterowana nieodpłatnie w hotelu Grupy Arche w specjalnym pokoju dla osób z niepełnosprawnością.

– Wolontariat pracowniczy z jednej strony uwrażliwia na trudności, które mają osoby żyjące tuż obok nas, a jednocześnie pokazuje siłę solidarności społecznej i wspólnego działania – mówi Magdalena Ruszkowska-Cieślak – prezeska Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Habitat for Humanity Poland to chrześcijańska fundacja dobroczynna działająca w Polsce od 1992 roku. Poprzez swoje programy remontowe, budowlane oraz inicjatywy z zakresu rzecznictwa publicznego wspiera niezamożne osoby, które nie mają gdzie mieszkać lub mieszkają w nieodpowiednich warunkach. Często są to: migranci i uchodźcy, samotne matki, gospodarstwa domowe opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny, lokatorzy mieszkań.komunalnych, młodzi dorośli opuszczający domy dziecka lub osoby starsze, które z powodu różnych przeciwności losu znalazły się na życiowym zakręcie.

Dzięki wsparciu wolontariuszy, darczyńców, partnerów biznesowych fundacja realizuje wizję świata, w którym każdy człowiek ma godne miejsce do życia. Do dziś, podczas swojej działalności fundacja wybudowała lub wyremontowała ponad 120 lokali mieszkaniowych. Ponadto pomogła ponad 4.500 osobom w Polsce. Więcej na www.habitat.pl