Żabka Eko Smart: połączenie ekologii z technologią

Żabka uruchamia laboratorium innowacji ekologicznych. Będzie ono wzbogacone o rozwiązania smart. W Żabce Eko Smart zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych. W tej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi. 

Placówkę Żabka Eko Smart wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control). Przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Zamykane, izolowane matami z konopi siewnymi lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii. Podobnie jak wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej. Wkrótce Żabka planuje uruchomienie jeszcze trzech tego typu sklepów, w różnych częściach kraju.

Kontynuacja zielonej transformacji

Żabka Eko Smart to kontynuacja projektu realizowanego od 2020 r. Wówczas w Warszawie przy ul. Lewandów sieć uruchomiła pierwszy sklep w 100 proc. zasilany zieloną energią. Warszawska placówka ma charakter laboratorium. To właśnie tu Żabka – niejednokrotnie jako pierwsza firma na świecie – testuje blisko 20 przyjaznych środowisku rozwiązań. Jednocześnie pokazuje kierunek, w jakim rozwijać się będzie przyszłość handlu. Kolejnym krokiem było uruchomienie w kwietniu 2022 r. Żabki Smart przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu. W tym miejscu bada się nowe rozwiązania technologiczne, mające na celu usprawnienie pracy franczyzobiorców. Teraz sieć łączy oba projekty i rozwija unikalny projekt. Pierwsza Żabka Eko Smart znajduje się w Poznaniu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2.

– Wprowadziliśmy do sieci nowe rozwiązania, dzięki którym zredukowaliśmy emisje gazów cieplarnianych o ponad 1,3 tys. t CO₂. Także zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o prawie 261 MWh. Aktualnie wkraczamy w kolejny etap projektu. Uruchamiamy Żabkę Eko Smart, w której łączymy kwestie związane z ekologią z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, usprawniającymi pracę franczyzobiorców i ich pracowników – mówi Anna Grabowska, wiceprezeska Zarządu ds. Strategii Konsumenckich, Grupa Żabka

Technologie zastosowane w Żabce Eko Smart skupiają się wokół pięciu kluczowych kategorii. Są nimi: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze, zielony transport oraz smart rozwiązania. 

Więcej o strategii zrównoważonego rozwoju Żabki przeczytasz TUTAJ.