Pierwsza w Łodzi stacja ładowania pojazdów elektrycznych zasilana instalacją fotowoltaiczną

Echo Investment we współpracy z Grupą Veolia uruchomiły pierwszą w Łodzi stację ładowania pojazdów elektrycznych zasilaną instalacją fotowoltaiczną. Fotowoltaika znajduje się na terenie inwestycji Fuzja. Jest wynikiem realizowanej przez dewelopera strategii opartej na odpowiedzialności za współtworzenie dobrych miast.

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Do zasilania wykorzystuje więc energię odnawialną. Operatorem oraz twórcą instalacji zlokalizowanej na Fuzji jest Veolia Energia Łódź. Słoneczna elektrownia ma moc 3,8 kW i może wyprodukować do 3,8 MWh energii elektrycznej. Oznacza to, że instalacja podłączona do stacji ładowania pojazdów pozwoli wykonać do 73 pełnych ładowań auta o baterii pojemności 52 kWh i zasięgu 400 km. Samochód  będzie mógł przejechać na takich ładowaniach ponad 29 tysięcy km rocznie. Podczas ładowania w dzień stacja pobiera energię z instalacji fotowoltaicznej i resztę uzupełnia z sieci elektroenergetycznej. Nocą stacja pobiera energię z sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu energia, która zostanie wyprodukowana ze słońca, będzie możliwa do wykorzystania w nocy lub w chwili gdy będzie potrzebna w większej ilości. 

Instalacja fotowoltaiczna powstała z myślą o przyszłych mieszkańcach Fuzji. Osoby te po wprowadzeniu się do apartamentów będą mogły korzystać z zielonej energii odnawialnej.