Vortex planuje debiut giełdowy

Plan dla Wiatru

Vortex Energy, polska spółka działająca na rynku energii odnawialnej w Polsce, planuje pierwszą ofertę publiczną. Spółka chce być notowana na GPW. Prospekt trafił do Komisji Nadzoru Finansowego.

– Vortex Energy to wyjątkowy gracz na polskim rynku energetyki odnawialnej. Od początku działalności, tj. od 17 lat działa w obszarze rozwoju i realizacji farm fotowoltaicznych i parków wiatrowych. Oznacza to, że jesteśmy obecnie jednym z najbardziej doświadczonych graczy na polskim rynku. Jesteśmy jednocześnie najsilniej zintegrowaną pionowo firmą OZE w Polsce, oferującą szeroki wachlarz usług dla inwestorów. Do tej pory Grupa zrealizowała w Polsce projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy ponad 320 MW. Mamy gotowe do budowy projekty o łącznej mocy około 140 MW. Jestem przekonany, że oferta publiczna i wejście na GPW pozwolą nam zdynamizować realizację strategii rozwoju, której głównym celem jest dalsze umacnianie pozycji rynkowej – mówi Maciej Pepliński, Prezes Zarządu Vortex Energy.

Vortex – doświadczenie na rynku OZE

Grupa jest jednym z pionierów sektora OZE w Polsce. Posiada ponad 17-letnie doświadczenie w zakresie rozwoju i realizacji projektów farm fotowoltaicznych i parków wiatrowych na terenie Polski i Niemiec. Obecnie działalność koncentruje się wyłącznie na terenie Polski. Świadczy usługi od planowania i rozwoju, poprzez budowę oraz zarządzanie techniczne, aż po sprzedaż i zakup projektów na rynku OZE. Od początku istnienia łączna moc zrealizowanych projektów w Polsce i w Niemczech wynosi ponad 420 MW.

Grupa posiada relacje biznesowe w zakresie realizacji projektów OZE z takimi partnerami jak np.: PGE, ERG, Enea, Ramboll, Energa, Max Bögl, Vestas, Anemos Energy, Nordex, RWE, Tauron, Onde, ABB. Również z partnerami finansowymi, takimi jak spółki z grupy kapitałowej Macquarie czy Eques Investment TFI.

Dywersyfikacja przyszłych projektów

Vortex Energy ma w przygotowaniu kilkadziesiąt kolejnych projektów gotowych do budowy na terenie Polski. Są to farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne o łącznej mocy około 140 MW. Ponadto Spółka aktualnie ma w swoim portfolio do rozwoju projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy około 1,7 GW. 

Od kilku lat OZE jest jednym z głównych motorów napędowych zmian w sektorze energetycznym. To właśnie ten sektor ma stawać się coraz bardziej przyjazny środowisku. Globalne zużycie energii pochodzącej z OZE rośnie w kilkakrotnie wyższym tempie niż energii z paliw kopalnych. Ponadto udział OZE w globalnej konsumpcji energii pierwotnej sięgnął 12 proc. pod koniec ubiegłej dekady. Oznaki „zielonej rewolucji” widać na całym świecie. Zarówno w państwach rozwiniętych jak i rozwijających się, które w OZE widzą możliwość poprawy dobrobytu swoich obywateli. Także realne szanse gospodarcze i biznesowe. Udział OZE w globalnym zużyciu energii elektrycznej pierwotnej urósł od 8 proc. w 2010 roku do 12 proc. w 2019 roku.